Mena a priezviska povod
Jednohubky, Zaujímavosti

Môže meno, ktoré vám dali rodičia, ovplyvniť kvalitu vášho života? Budúci rodičia, toto by ste mali vedieť!

Každý z nás má nejaké meno. Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, či to, aké meno ste dostali pri narodení, ovplyvnilo kvalitu vašu života? Možno aj vy máte vo svojom okolí desiatky dievčat, ktoré sa volajú Lenka, pričom každá z nich je pekná. Prípadne naokolo vás je veľa Lucií, ktoré sa priebojné a ctižiadostivé. Alebo veľa Marošov, ktorí „idú aj cez mŕtvoly“, aby uspeli a ľudia na okolo nich si mysleli, ako sú úspešní.

Vedzte, že meno, ktoré ste dostali, má na váš život veľký vplyv, hoci si to možno neuvedomujete.

Ako môže vaše meno ovplyvniť váš život

Sociálne vnímanie a popularita

To, ako sa voláte, má veľký vplyv na to, ako vás môže vnímať vaše okolie. Ľudia s tradičnejšími a bežnejšími menami sú často vnímaní v spoločnosti pozitívnejšie v porovnaní s tými, ktorí „vyčnievajú“. Zároveň osoby s neobvyklými menami môžu byť vnímané ako menej spoľahlivé.

Zaujímavosťou rovnako je, že ľudia so stredným menom, sú celkovo považovaní ako inteligentnejší, odhalila štúdia v European Journal of Social Psychology​. Ak sa pýtate, prečo je tomu tak, je to z dôvodu, že vo formálnych textoch, ich autori často udávajú aj stredné meno, a na základe toho, ľudia majú tendenciu podvedome vnímať ľudí so stredným menom ako viac inteligentných.

Stereotypy a predsudky

S týmto ste sa už pravdepodobne stretli vo svojom živote. Rasizmus, bohužiaľ, je v mnohých ľuďoch neustále zakorenený a to aj napriek tomu, že bez ohľadu na to, či ste žltý, biely, čierny, alebo máte inú farbu, tak stále sme rovnakí. Výskum publikovaný v The American Economic Review odhalil, že mená, ktoré sú vnímané ako „biele“, majú väčšiu šancu na získanie pozvania na pracovný pohovor.

Pracovné príležitosti

Súvislosti s prácou zaujímavosťou rovnako je, že jednoduchšie a ľahšie vysloviteľné mená často vedú k lepším kariérnym príležitostiam. Štúdia z New York University ukazuje, že ľudia s jednoduchými menami dosahujú vyššie pozície, pretože ich mená sú ľahšie zapamätateľné a vysloviteľné. Naopak, komplikované mená môžu vyvolávať nedôveru, čo môže ovplyvniť vaše šance na prijatie do zamestnania.

peniaze a stastie

Zdroj: labs.openai.com, Vedelisteze.sk

Vplyv na vzťahy

Vaše meno rovnako vplýva aj na vzťahy, ktoré máte s inými ľuďmi. Štúdie ukázali, že ľudia majú tendenciu byť priťahovaní k partnerom s podobnými menami, čo je fenomén známy ako implicitný egotizmus. Napríklad výskum z West Point a Columbia University zistil, že ľudia majú väčšiu pravdepodobnosť uzavrieť manželstvo s osobou, ktorej meno je podobné ich vlastnému​.

Ľudia s jednoduchším menom sú viac dôveryhodný

Okrem iného, ľudia viac dôverujú osobám s jednoduchšie vysloviteľnými menami viac ako tým s ťažko vysloviteľnými menami, odhalili Vedci z UC Irvine.

Kreativita a zriedkavé mená

Možno si hovoríte, že ak vám rodičia dali unikátne meno, tak ste „odpísaný“. Nezúfajte ale, nemusí tomu tak byť. Dôvodom je, že ľudia s jedinečnými alebo zriedkavými menami majú tendenciu byť viac kreatívni a inovatívni. Odhalila to štúdia z Beijing Institute of Psychology, ktorá zistila, že jedinci s menej bežnými menami častejšie končia v kreatívnych povolaniach a sú považovaní za vhodnejších pre takéto role​.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť