Zemiaky_1
Zdroj: Vedelisteze.sk
Jednohubky, Lajfhek, Recepty

Vieš, ako skladovať zemiaky, aby ti neklíčili? Takto ti vydržia celú zimu bez toho, aby sa pokazili či stratili chuť

Určite si ti už neraz stalo, že si odložil nejaké ovocie či zeleninu bokom, že ju skonzumuješ neskôr, ale medzičasom zhnilo. Prípadne ti „prezrelo“ a nebolo už vhodné na ďalšie spracovanie. Niečo podobné sa deje aj so zemiakmi.

Správne skladovanie zemiakov je kľúčové, aby si ti nepokazili, resp. aby si v nich uchoval čo najviac živín. Jedným z hlavných problémov pri uskladnení zemiakov, ktorý nás najčastejšie trápi, je ich klíčenie. Možno by ťa to nenapadlo, ale klíčenie môže ovplyvniť chuť a nutričnú hodnotu zemiakov.

Prečo je klíčenie zemiakov problém?

Hoci mierne naklíčené zemiaky nie sú priamo škodlivé, majú nižšiu výživovú hodnotu a okrem toho môžu byť horké. Dve renomované zahraničné inštitúcie, University of Idaho Extension a University of Maine Cooperative Extension poskytli užitočné rady, ako by si mal zemiaky správne skladovať.

Ako by si mal správne skladovať zemiaky, aby neklíčili?

Zemiaky a cibuľa pri skladovaní k sebe nepatria

Jeden neduh, ktorý nájdeme naprieč väčšinou domácnosti, že skladujeme zemiaky spolu s inou zeleninou. Niečo podobné, ako pri banáne, ktorý uvoľňuje látky podporujúce dozrievanie ovocia, sa deje totiž aj tu.

Jedným z najdôležitejších bodov je držať zemiaky oddelene od cibule. Pre väčšinu z nás je skladovanie zemiakov spolu s cibuľou akýmsi prirodzeným procesom, no podľa University of Idaho Extension cibuľa uvoľňuje plyn etylén, ktorý je rastlinným hormónom podporujúcim dozrievanie a klíčenie.

Čo to ale znamená? Ak sú zemiaky vystavené etylénu, urýchľuje to ich metabolizmus, čo vedie k predčasnému klíčeniu. Preto je dôležité skladovať tieto dve plodiny na rozdielnych miestach alebo aspoň zabezpečiť, aby boli od seba dostatočne oddelené. Napríklad v rôznych škatuliach. Okrem toho priestore, kde ich skladuješ v jednej miestnosti, by mali byť dobre vetrané, aby sa zabránilo nahromadeniu etylénu.

skladovanie zemiakov s cibulou_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Pridaj jablká k zemiakom

Naopak, pridanie jabĺk k zemiakom môže v niektorých prípadoch pomôcť spomaliť ich klíčenie. University of Maine Cooperative Extension prezrádza, že nízke koncentrácie etylénu, ktoré produkujú jablká, môžu spomaliť klíčenie zemiakov. Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo vysoké množstvo etylénu, ako pri cibuli, podporuje klíčenie, nízke množstvo, ako pri jablkách, má opačný účinok. Na dosiahnutie tohto efektu stačí umiestniť jedno alebo dve jablká medzi zemiaky, avšak odporúča sa ich pravidelne kontrolovať, aby sa predišlo prípadnej hnilobe.

skladovanie zemiakov a jablka_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Veľa spravia aj správne skladovacie podmienky!

Zemiaky sú náchylné na svetlo, ktoré môže spôsobiť ich zelenanie a tvorbu solanínu, čo je toxická látka, ktorá nie je vhodná na konzumáciu. Najlepším miestom na skladovanie je preto chladné a tmavé prostredie s teplotou okolo 4 až 10 °C. Vhodné miesto pre skladovanie zemiakov je preto napríklad pivnica alebo komora, ktoré tieto podmienky spĺňajú. Príliš vysoká teplota podporuje ich klíčenie, zatiaľ čo príliš nízka teplota môže spôsobiť sladnutie zemiakov. Mimochodom, to je aj dôvod, prečo by si ich nemal skladovať v chladničke. Chladné prostredie totiž spôsobuje, že škrob v zemiakoch sa mení na cukor.

Skladované by mali byť v priedušnom materiáli

Pri výbere obalu na skladovanie zemiakov musíš byť tiež obozretný a najlepšou možnosťou je použiť priedušné materiály, ako sú plátenné vrecká, drevené debničky alebo sieťové vrecia. Tieto materiály umožňujú cirkuláciu vzduchu, čo znižuje vlhkosť a riziko plesní. Ideálne teda zemiaky nechaj vo vrecku, v ktorom sa predávajú.

Zemiaky_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Naopak, plastové vrecká alebo nádoby, ktoré zadržiavajú vlhkosť, môžu urýchliť proces kazenia a klíčenia zemiakov. S priedušnými obalmi tak predídeš hromadeniu vlhkosti, čo je kľúčový faktor na predĺženie trvanlivosti zemiakov.

Ako skladuješ zemiaky ty v domácnosti? Daj nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.