Keď sa hovorí vírusoch, tak väčšine sa spájajú s počítačmi. V skutočnosti ale vírus častokrát jednoduchšie chytíš na mobil ako na počítač. Dnes sa väčšina ľudí pripája k internetu cez smartfón.
Zároveň cez telefóny pracujeme s peniazmi, platíme cez ne účty, pripájame sa k sociálnym sieťam, e-mailovým účtom a podobne. Máme ich neustále po ruke a pristupujeme cez ne k citlivým službám. To sú dôvody, prečo sa hackeri čoraz častejšie zameriavajú na smartfóny, než na počítače.
Okrem toho treba povedať, že mobilné vírusy nemusia byť tak sofistikované ako tie v počítači. V telefóne stačí, ak udelíš nejakej aplikácii široké oprávnenia, a potom môže robiť prakticky čokoľvek. Ak by si nevedel, čo sú to povolenia, tak ide o privilégia, ktoré umožňujú softvéru pristupovať k určitým častiam zariadenia, napríklad obsahu správ, inštalovať ďalšie aplikácie, meniť systémové nastavenia a podobne.
Poďme sa nižšie pozrieť na niekoľko znakov toho, že v mobile máš škodlivý vírus.
Ako spoznáš, že máš v smartfóne vírus
Začneme od tých častejších po menej časté znaky toho, že v mobile máš vírus.
Tvoj mobil sa ti neočakávane prehrieva
V prvom rade by si si mal všímať nezvyčajné prehrievanie mobilu. Nemyslíme tým, že tvoj mobil je horúci, keď hráš hry alebo sleduješ filmy. V tomto prípade ide o sprievodný jav používania telefónu. Keď ale chytíš mobil do ruky a neexistuje riadny dôvod na to, aby bol teplý, tak by si mal spozornieť. Ide totiž o jeden z najčastejších znakov, že v mobile máš vírus. Ten totiž na to, aby fungoval, potrebuje využívať zdroje (pozn. procesor, RAM,..) tvojho zariadenia a tým generuje teplo.
Tvoj mobil reaguje pomaly alebo začal sekať
Ďalším častým znakom, že v mobile máš škodlivý softvér, je, keď ti reaguje pomaly alebo seká. Má to súvis s tým, že vírus využíva zdroje na to, aby pracoval a jednoducho nemáš dostatok zdrojov pre ostatné úlohy. Tu maj ale na pamäti, že napríklad, ak máš málo úložného priestoru voľného, tak ti telefón môže sekať. Problém ti tiež môžu robiť aktívne aplikácie na pozadí, ktoré rovnako potrebujú časť výkonu na to, aby fungovali. Najčastejšie si ale problém všimneš tak, že zo dňa na deň sa ti mobil spomalí.
Začala sa ti náhle míňať batéria telefónu
Jedným z mnohých sprievodných znakov je tiež to, že sa ti náhle začne vybíjať batéria mobilu. Napríklad, že v priebehu pár hodín sa ti vybije o 10 alebo 20 %, zatiaľ čo inokedy to boli 3 alebo 4 % energie. Je to znak toho, že nejaký softvér ti pracuje na pozadí mobilu bez toho, aby si o tom vedel.
Zrazu ti bezdôvodne začal ubúdať úložný priestor
Závisí to od typu vírusu, ktorý máš v mobile. Ak ide o spyware, tak ten často zahlcuje úložný priestor mobilu, lebo generuje obsah, napríklad nahrávky obrazovky, vytvára fotografie a podobne, ktoré zaberajú úložný priestor. Tieto súbory následne často odosiela na vzdialený server. Preto, keď ti začne ubúdať zrazu úložný priestor bez toho, aby bol na to riadny dôvod, tak by si mal preveriť, aké aplikácie máš v telefóne nainštalované, či sa medzi nimi nenachádza nejaký spyware.
Začali ti ubúdať mobilné dáta (alebo sa zvýšila spotreba dát cez Wi-Fi)
Na problém vyššie nadväzuje aj vyššia spotreba mobilných dát alebo dát cez Wi-Fi. Ak máš v mobile škodlivý softvér, ktorý odosiela z tvojho mobilu citlivé informácie a súbory (napr. fotografie), tak sa ti zvýši ruka v ruke dátová prevádzka.
Začne ti vyskakovať bezdôvodne ikona kamery či mikrofónu na obrazovke
Rovnako sa ti môže stať, že sa ti v mobile začne náhodne a hlavne bezdôvodne rozsvecovať zelená ikona v hornom rohu obrazovky. Tá značí, že nejaká aplikácia pristupuje ku kamere mobilu, mikrofónu alebo polohe zariadenia. Inými slovami, niekto ťa môže špehovať.
Tvoj mobil sa ti náhodne rozsvecuje
Nemenej častým znakom, že máš v mobile vírus, je, keď sa ti začne náhodne rozsvecovať obrazovka telefónu. Je to znak, že vírus je aktívny. Najčastejšie sa to deje v noci, keď máš telefón na nočnom stolíku. Hackeri s cieľom, aby sa vyhli tomu, že ich spozoruješ, operujú cez noc. Preto sa odporúča napríklad, aby si na noc vypínal internet. „Odstrihneš“ ich tak od tvojho mobilu. Útočníci týmto spôsobom často simulujú kliknutia v mobile s cieľom, aby sa ti napríklad prihlásili do aplikácií.
Máš prázdne miesta v zozname aplikácií
Často sa tiež stáva, že v zozname aplikácií budeš mať prázdne miesto. Je to spôsobené tým, že ako si nahráš škodlivú aplikáciu do telefónu, tak hacker sa snaží zostať neodhalený, a preto namiesto regulárneho loga nahrá priesvitný obrázok s cieľom, že si to nevšimneš.
V telefóne sa ti objavili aplikácie, ktoré nespoznávaš
Ďalším častým znakom toho, že v mobile máš vírus, je, keď v ňom nájdeš aplikácie, ktoré nespoznávaš. Mnoho škodlivých aplikácií funguje totiž ako „dropper“. Ide o techniku hackerov, kedy vytvoria na prvý pohľad zdanlivo neškodnú aplikáciu, cez ktorú neskôr do zariadenia nahrajú ďalší vírus.
Nezvyčajné SMS správy alebo hovory
Nemenej častým znakom, že máš v smartfóne vírus, je, keď ti začnú bezdôvodne chodiť vo veľkom overovacie SMS správy alebo hovory. V tomto prípade hacker získal pravdepodobne prístup k upozorneniam v tvojom mobile. Najlepšie, čo môžeš spraviť v tejto situácii, je, keď odpojíš telefón od internetu a skontroluješ zoznam nainštalovaných aplikácií v telefóne.
Tvoj internetový prehliadač sa „zbláznil“
Jedným z častých typov útokov hackerov je „únos“ internetu, keď ťa prehliadač začne presmerovávať na rôzne webové stránky. Môže sa ti napríklad pokúsiť podsunúť falošnú stránku tvojej banky, aby si sa do nej prihlásil a podobne.
Ak si spozoroval niektorý z príznakov vyššie, tak by si mal preveriť aplikácie, ktoré máš v mobile, či tam nenájdeš nejaký škodlivý softvér.