https://pixabay.com/photos/bottles-plastic-bottle-bottle-60475/
Fakty, Zaujímavosti

Vieš, ako v skutočnosti sú špinavé fľaše? Záchodové sedadlá sú v porovnaní s nimi nebesky čisté!

Určite si už mnohokrát počul o tom, že pre svoje zdravie musíš dodržiavať pitný režim. Vodu vo fľaši so sebou nosíme všade. Do práce, do školy, do mesta, keď ideme niečo vybaviť, alebo aj keď ideme iba na prechádzku. Ale zamyslel si sa niekedy, koľko baktérií musí byť na fľaši, keď ju všade nosíme?

S baktériami prichádzame každodenne do kontaktu

Každodenné sa stretáva s množstvom baktérií. Baktérie aj vírusy sa nachádzajú aj na takých miestach, kde si si možno nikdy neuvedomil, že tam sún napríklad na fľaša. Nie všetky tieto baktérie a vírusy sú pre naše telo škodlivé, ale niektoré nám môžu poriadne zavariť.

Baktérie na fľaši

Portál WaterFilterGuru.com vytvoril štúdiu, kde skúma baktérie na opakovane použiteľnej fľaši na vodu. Počas testov v laboratóriu zistili, že najviac baktérií sa nachádza práve na viečku fľaše. Pri testovaní rôznych druhov viečok zistili, že práve na skrutkovacích viečkach sa dokáže udržať a prežiť najviac baktérií.

vrchnak od flase a pitie
Zdroj: Vedelisteze.sk

Práve o baktériách, ktoré sa na viečku nachádzajú, chceli vedieť viac, a tak urobili ďalšie testy. Podľa tohto výskumu sa na viečku fľaše nachádzajú dva typy baktérií. Konkrétne gramnegatívnové tyčinky a bacily. Tieto baktérie a bacily môžu ovplyvniť naše negatívne zdravie.

Gramneratívne tyčinky čiže baktérie, sú čoraz odolnejšie voči antibiotikám môžu spôsobovať infekcie. Ani s bacilmi na tvojej fľaši to nie je ružové. Bacily pôsobia na tvoj tráviaci trakt a spôsobujú gastrointestinálne problémy.

V jednej testovanej vzorke sa nachádza až 20,8 milióna kolónií baktérií na mililiter tekutiny (CFU/ml). Pričom v čistej pitnej vode sa ich ma nachádzať do 100 CFU/ml. Tieto vysoké hodnoty naznačujú vážnu bakteriálnu infekciu.

Pri fľašiach s viečkami, ktoré sa skrutkujú alebo majú cumlík sa hodnota pohybuje až okolo 30 miliónov CFU. Naopak, najčistejšie fľaše boli s klasickým uzáverom, ktoré obsahovali len 3 milióny CFU.

Priemerná fľaša bola 40 000-krát špinavšia než záchodové sedadlo.

Ako často čistiť fľašu?

Umývanie opakovane použiteľnej fľaše by malo byť samozrejme ako každodenná súčasť tvojho dňa. Vlhké prostredie je živnou pôdou pre baktérie a iné mikróby, ktorých sa poriadnym vyčistením fľaše zbavíš. Práve fľaša, ktorá ti pomáha dodržiavať pitný režim, ti pri nedostatočnom čistení dokáže spôsobiť poriadne problémy.

Okrem klasického umývania fľaše každý deň, by si ju mal aspoň raz za týždeň poriadne vydezinfikovať. Ak si bol chorý, dal si z nej piť niekomu inému, alebo si v nej mal sladený nápoj, je treba ju vydezinfikovať po dopitý tekutiny.

Uvedom si, že baktérie, ktoré ti vedia spôsobiť veľké zdravotné problémy, nevidíš. Takže aj keď tvoja fľaša na oko vyzerá čistá, aj tak ju po každom použití umy. Ak ti fľaša stála dlhšiu dobu na poličke, tiež ju umy a vydezinfikuj pred tým ako ju začneš používať.

Zaujímavosťou je, že fľaše na vodu boli špinavšie než kuchynský drez, miska pre domáce zviera alebo myš počítača. Nemal by si preto podceňovať jej pravidelné umývanie.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.