Pravdepodobne aj ty, keď sa stretneš s dobrým kamarátom či známym, tak si podáte ruky a zatrasiete si nimi. Ide o zvyk, ktorým prejavujeme druhej osobe úctu a rešpekt a je nám vštepovaný od narodenia. Nepodanie ruky sa berie ako neúcta. Rozmýšľal si ale nad tým, kedy tento zvyk vznikol a za akým účelom? Poďme sa na túto tému pozrieť spolu bližšie.
Podanie ruky je rituálom, ktorý nás sprevádza už niekoľko tisíc rokov. A hoci ide o zvyk, ktorý je tu s nami ako s ľuďmi pomerne dlho, tak aj napriek tomu, vedci dnes nevedia, kedy presne a prečo sa podanie ruky zrodilo. Existuje ale viacero teórií, ktoré tento fenomén vysvetľujú. Niektoré teórie sú viac dôveryhodné iné zas menej. Poďme sa na túto tému nižšie pozrieť spolu s webom PanacheHQ a YouTube kanálom What the Fact?.
Prečo si podávame ruky a aký to má účel?
Jedna z popredných teórií hovorí o tom, že si ruku podávame preto, aby sme druhej strane ukázali, že nemáme v ruke zbraň a následne trasenie má vytriasť prípadne zbrane z rukáva. Pôvodne šlo o spôsob, ako demonštrovať mierumilovné úmysly.
Staroveké počiatky
S istotou vieme dnes povedať, že podávanie rúk siaha minimálne 2 900 rokov dozadu. Vieme to vďaka kamennej stéle z Babylonie z približne roku 900 p.n.l., na ktorej si podávajú ruky sýrsky kráľ Shalmaneser III. a babylonský panovník Marduk I.
Neskôr sa podávanie rúk objavilo aj v Homérových eposoch Ilias a Odysea (7.-8. storočie p.n.l.) a to v súvislosti so sľubmi a prejavom dôvery. Toto gesto bolo rovnako často prítomné aj na náhrobkoch z 5 storočia p.n.l. a neskôr, kedy si zosnulý člen rodiny potriasal ruku s iným členom rodiny, čo mohlo signalizovať finálne rozlúčenie medzi zosnulým a rodinou, prípadne ich večné prepojenie.
Archeologické dôkazy naznačujú, že podávanie rúk bol pomerne bežný akt už medzi starovekými civilizáciami, ako boli Egypťania, Gréci a Rimania. Pôvodne šlo o spôsob, ako demonštrovať mierumilovné úmysly.
Stredovek a renesancia
Tento zvyk bol prítomný hlavne medzi šľachtou a rytiermi ako znak čestnosti a dôvery. Rytieri si podávali ruky, aby si preukázali, že neukrývajú žiadne zbrane, čím sa tento akt stal symbolom čestného správania.
S príchodom renesancie sa obnovil záujem o antické grécke a rímske zvyky, čo viedlo k znovuoživeniu podávania rúk ako symbolu dôvery a dohody. V tomto čase sa tento zvyk stal bežnou súčasťou života.
Novovek a moderná éra
V 17. storočí prijali podávanie rúk aj kvakeri, náboženská skupina (anglicky „Religious Society of Friends“), ktorá sa zasadzovala za jednoduchosť a čestnosť. Pre nich podanie ruky symbolizovalo rovnosť a úprimnosť medzi ľuďmi. Ide o kresťanské hnutie, ktoré vzniklo v Anglicku. Zaujímavosťou je, že pre nich bolo podanie ruky viac rovnostárske ako zloženie klobúku. Podanie ruky sa následne stalo oveľa bežným a rozšíreným.
V 18. a 19. storočí, v období nástupu industrializácie a priemyselných zmien, sa podávanie rúk stalo štandardným spôsobom uzatvárania obchodných dohôd. Tento zvyk sa považoval za formálny spôsob uzavretia dohody a prejavenia dôvery medzi partnermi.
Spôsob podania rúk je naprieč kultúrami odlišný
Zaujímavosťou taktiež je, že podanie ruky sa naprieč kultúrami mierne odlišuje. V niektorých častiach planéty, hlavne na západe, je pevný stisk ruky považovaný za znak sebavedomia a spoľahlivosti. V niektorých afrických krajinách sa dlhšie podanie rúk pokladá za zdôraznenie osobných spojení a fyzického kontaktu. Naopak, v niektorých ázijských kultúrach je uprednostňovaný jemnejší stisk ruky, čo odráža pokoru a rešpekt.