Wi-Fi_titulka
Domácnosť, Jednohubky

Vieš, ktoré tri materiály najviac blokujú v tvojej domácnosti Wi-Fi signál? Toto by si mal vedieť

Určite sa ti to už stalo. Pracoval si na počítači a zrazu ti internet nešiel, ako by mal. Sekal ti alebo išiel pomaly. V tom najhoršom prípade nešiel vôbec. Nie je to nič príjemné a to hlavne v situácii, keď potrebuješ dokončiť prácu do školy alebo do práce.

Niekedy stačí len premiestniť Wi-Fi vysielač na iné miesto, a problém so zlou kvalitou signálu je preč. Inokedy sa môže ale problém schovávať úplne niekde inde a jeho vyriešenie môže byť o to náročnejšie.

V minulosti sme sa pozreli na najhoršie miesta, kde by si nemal umiestňovať Wi-Fi router, pretože niektoré spotrebiče v domácnosti majú potenciál narúšať kvalitu signálu. Dnes sa pozrieme na ďalšiu zaujímavú tému, ktorou sú stavebné materiály a to, ktoré blokujú signál z vysielača najviac.

Wi-Fi router_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Tieto stavebné materiály sú pre Wi-Fi signál pohromou

Kov predstavuje najväčší problém

Vôbec najväčší problém predstavuje kov. Ten totiž, ako určite dobre vieš, tak vedie elektrinu, čo znamená, že môže absorbovať energiu alebo elektromagnetické vlny.

Keď rádiové signály narazia na kovovú prekážku, tak dochádza k významnej degradácii vedeniu signálu až k jeho prerušeniu. Preto by si si mal vyhnúť umiestneniu vysielaču napríklad za kovové dvere, steny, okná s kovovými žalúziami (alebo reflexnými fóliami) a podobne. Rovnako aj veľký kovový nábytok môže byť problematický. Nemenej často bývajú aj v podlahách kovové prvky, napríklad vykurovanie, ktoré môže oslabiť vedenie Wi-Fi signálu, preto by si Wi-Fi vysielač nemal mať na zemi.

Kov vo všeobecnosti funguje ako Faradayova klietka, ktorá zabraňuje prechodu elektromagnetických vĺn.

Betónové steny

Potom to sú betónové steny. Wi-Fi signál vo všeobecnosti nemá rád steny, ale tie betónové sú najväčším problémom. Betón a tehly majú vysokú hustotu, vďaka čomu fyzicky blokujú prechod Wi-Fi signálu. Nehovor viac o železobetóne, ktorý okrem betónu kombinuje aj kov, čo signálu ešte viac škodí. Môže ísť napríklad o panelové stropy, ktoré bránia prechodu signálu cez poschodia. Tiež treba povedať, že betón často obsahuje aj kovové výstuže, čo znásobuje jeho schopnosť blokovať signál.

Omietka s kovovou sieťkou

Možno by ťa to nenapadlo, ale aj taká omietka s kovovou sieťkou predstavuje problém. Omietka sa bežne používa na steny a stropy v budovách a domoch. Keď sú v nej ale kovové lišty či sieťky, ktoré sa často používajú ako podklad, tak to môže byť problém. Treba ale doplniť, že pre šírenie signálu to nie je také zlé ako betón a kov, pretože nejde o tak hrubú vrstvu.

Naopak, tieto materiály sú k Wi-Fi „priateľské“

Prejdime ale teraz k trojici materiálov, ktoré sú k Wi-Fi signálu pomerne priateľské a nejako zásadne mu neškodia.

Sadrokartón

Samotný sadrokartón signál veľmi neblokuje, hoci jeho vnútorné kovové konštrukcie (nosníky a profily) môžu signál odrážať alebo absorbovať. Nie je to ale žiadna katastrofa. K výraznému ovplyvneniu šírenia signálu nedôjde. Tohto materiálu sa preto nemusíš báť, že by ti nejako zásadne ovplyvňoval kvalitu signálu k horšiemu.

Drevo

Bežné drevo (nie masívne drevené nábytky) sú rovnako priateľské k Wi-Fi signálu a nepredstavujú zásadný problém. Je to spôsobené tým, že drevo má relatívne nízku hustotu a nevedie elektrický prúd, takže elektromagnetické vlny ním prechádzajú pomerne dobre. Výnimkou ale môže byť masívny drevený nábytok, ktorý má väčšiu hustotu.

Plast

Veľmi podobne to je aj s plastom, ktorý neobsahuje žiadne kovové častice a majú nízku hustotu, takže elektromagnetické vlny cez ne prechádzajú veľmi ľahko. To je mimochodom aj dôvod, prečo sú kryty na Wi-Fi vysielače vyrobené z plastu.

Mimochodom, vedel si, že 2,4 GHz pásmo preniká cez materiály lepšie ako 5 GHz pásmo, ktoré je síce rýchlejšie, no má kratší dosah a slabšiu schopnosť prechádzať cez prekážky.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.