Wi-Fi_titulka
Jednohubky, Lajfhek, Zaujímavosti

Týchto 11 bežných materiálov v domácnosti ti kazí Wi-Fi signál. Umiestni router mimo nich, internet ti pôjde lepšie

K internetu sme dnes pripojení prakticky všade. Či v práci, vonku alebo doma. Väčšinou, keď sme doma, tak používame Wi-Fi. Ide o najkomfortnejší spôsob, ako môžeme zostať online. Môže byť ale frustrujúce, keď ti internet ide zle, napríklad seká alebo ide pomaly. Častokrát za nekvalitným Wi-Fi signálom sa ale schováva to, kde je router umiestnený, resp. aké predmety sú naokolo neho.

Poďme sa nižšie preto pozrieť spolu so serverom Vosveteit.sk na tému, aké materiály majú potenciál zhoršiť kvalitu Wi-Fi signálu.

Zdroj: Vedelisteze.sk

Tieto materiály blokujú Wi-Fi signál najviac

Kov (veľmi vysoký potenciál znížiť kvalitu Wi-Fi)

Začnime kovom, ktorý patrí medzi materiály, ktoré narúšajú kvalitu Wi-Fi signálu najviac. Možno sa teraz pýtaš, ako môže kov narúšať kvalitu signálu. Odpoveď sa schováva vo fyzike.

Wi-Fi signál je tvorený elektromagnetickými vlnami, ktoré sa šíria vo forme rádiového signálu. Kovové povrchy tieto vlny odrážajú alebo blokujú, čo spôsobuje, že signál nemôže preniknúť cez tieto materiály alebo sa šíri len veľmi obmedzene. Kov zároveň ovplyvňujú smer šírenia signálu, čo môže viesť k vzniku „mŕtvych miest“. Taktiež je potrebné uviesť, že niektoré kovy, ako napríklad meď alebo hliník, môžu čiastočne absorbovať rádiové vlny.

Betónové steny (vysoký potenciál znížiť kvalitu Wi-Fi)

Nedávno sme si venovali tomu, kde by si nemal mať umiestnený vysielač. Jedným z takýchto miest je aj podlaha, lebo cez ňu ťažko prechádza signál. Vzhľadom na to, že signál sa šíri do všetkých smerov, tak strácaš takto jeden smer. Samozrejme, rovnako to platí aj betónových stenách. Betónové steny vo všeobecnosti patria medzi materiály, ktoré sú husté a často obsahujú ďalšie materiály, ktoré blokujú alebo oslabujú elektromagnetické vlny. Samozrejme, neznamená to, že by si mal zbúrať domácnosť a premeniť ju na jednu veľkú halu. Ideálne je, keď vysielač umiestniš do priestoru, kde môže signál voľne prúdiť, napríklad v blízkosti dverí.

Tehla (stredne vysoký potenciál znížiť kvalitu Wi-Fi)

Rovnako aj tehla má potenciál narušiť kvalitu Wi-Fi signálu. V tomto prípade ale máme pre teba dobrú správu, kvalitu signálu oslabuje menej ako betón. Dôvodom je jej štruktúra. Tehla nie až tak intenzívne blokuje, pretože je o niečo menej hustá a neobsahuje kovové zložky.

Keramické obklady (stredný až vysoký potenciál znížiť kvalitu Wi-Fi)

Ďalším „blokovačom signálu“, čo si málo kto uvedomuje, sú keramické obklady. Sú husté a hrubé, čo spôsobuje vysoký útlm signálu, najmä ak sú položené na materiáloch, ktoré samy o sebe blokujú Wi-Fi (napríklad betón).

Drevo (stredný potenciál znížiť kvalitu Wi-Fi)

Ďalším bežným materiálom v domácnosti je drevo. V tomto prípade problém robia hlavne masívne kusy nábytku či steny. Problém nastáva hlavne vtedy, keď je medzi nimi a routerom viac vrstiev.

Sadrokartón (nízky potenciál znížiť kvalitu Wi-Fi)

Ak máš v domácnosti sadrokartónové steny, tak vedz, že tento typ prekážky je najmenej rušivým pre Wi-Fi signál. Hoci je pravdou, že obsahuje aj kovové podpery alebo izolačné vrstvy, ktoré môžu blokovať časť signál, ale nie je to žiadna „katastrofa“.

Zrkadlo (stredne vysoký potenciál znížiť kvalitu Wi-Fi)

Súčasťou takmer každej domácnosti je aj zrkadlo. Možno by ťa to nenapadlo, ale aj zrkadlá majú potenciál zhoršiť kvalitu Wi-Fi signálu. Dôvodom je jeho štruktúre a materiálom, z ktorých je vyrobené. Ich povrchová vrstva je často pokrytá kovovým náterom, ktorý odráža svetlo a zároveň aj elektromagnetické vlny, ako sú rádiové vlny Wi-Fi. Tiež treba povedať, že zrkadlá nielen blokujú signál, ale často spôsobujú, že sa Wi-Fi vlny odrazia a rozptyľujú v priestore. To môže vyvolať tzv. „mŕtve zóny“ alebo oblasti so slabým pokrytím, kde signál neprenikne dostatočne silno. Ak sú v miestnosti viaceré zrkadlá, môže dôjsť k sérii odrazov, ktoré ešte viac tlmia signál, a preto sa celkový dosah Wi-Fi výrazne zníži.

zrkadlo v spalni
Zdroj: Vedelisteze.sk

Voda (vysoký potenciál znížiť kvalitu Wi-Fi)

Jedným z ďalších pomerne bežných materiálov v domácnosti je voda. Napríklad akvária. Voda absorbuje Wi-Fi signál kvôli svojej polárnej štruktúre, ktorá spôsobuje, že molekuly vody oscilujú a pohlcujú energiu signálu. Frekvencie Wi-Fi sú podobné tým, ktoré voda prirodzene absorbuje, čo vedie k výraznému útlmu signálu pri jeho prechode cez vodu alebo vo vlhkých podmienkach. To znižuje dosah a kvalitu pripojenia Wi-Fi v blízkosti veľkých vodných plôch alebo v prostredí s vysokou vlhkosťou.

Sklo (stredný potenciál znížiť kvalitu Wi-Fi)

Sklo má rovnako potenciál narušiť kvalitu Wi-Fi signálu. Dvojité či trojité sklá, ktoré obsahujú vrstvy vzduchu alebo inertného plynu medzi sklami, poskytujú lepšiu izoláciu. Tieto vrstvy však predstavujú prekážku, ktorá môže signál rozptyľovať a oslabovať, pretože rádiové vlny sa čiastočne odrážajú a tlmia pri prechode cez viac vrstiev materiálu. V niektorých domácnostiach sa taktiež používajú špeciálne vrstvy (často kovové) na skle na ochranu pred UV žiarením alebo na zvýšenie súkromia, ktoré obsahujú kovové častice. Táto kovová vrstva však odráža rádiové vlny Wi-Fi, čo oslabuje signál. Vo všeobecnosti by si router nemal mať umiestnený preto v blízkosti sklenených okien.

Izolačné materiály (vysoký potenciál znížiť kvalitu Wi-Fi)

V tomto prípade by si si mal dávať pozor na izolačné materiály, ktoré obsahujú kovové vrstvy alebo vlákna s hliníkovými fóliami, ktoré signál odrážajú a tým znižujú jeho dosah.

Kovový nábytok a spotrebiče (stredne vysoký potenciál znížiť kvalitu Wi-Fi)

Veľké kovové predmety, ako sú chladničky, práčky, sušičky alebo kuchynské spotrebiče, odrážajú signál a spôsobujú rušenie.

Mimochodom, vedel si, že kvalitu signáli ti môžu zhoršovať aj rôzne spotrebiče?

Dovoľ nám v súvislosti s touto témou, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tomu, ako často by si mal Wi-Fi router reštartovať a prečo.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.