História alkoholu je v skutočnosti pomerne starou a bohatou. S alkoholom a drogami sme ako ľudia začali experimentovať pomerne dávno. Už raní ľudia v Afrike poznali účinky drog, ktoré používali pri rôznych rituáloch. Najstaršie záznamy o alkohole sa datujú do roku 7 000 pred Kristom v Číne. Je tu s nami teda pomerne dlho.
Možno si si všimol, že ľudia, ktorí popíjajú alkohol, majú niekedy tendenciu predtým, ako lupnú do seba pohárik tvrdého či pivo, klepnúť pohárom o stôl. Rozmýšľal si niekedy, prečo to robia? Vedz, že ak nepoznáš odpoveď, tak nie si v tom sám.
Buchnutie poháru o stôl malo praktický dôvod
Toto správanie sa datuje do skorých „juke jointov“. Ide o pojem, ktorým sa v minulosti označovali prvé krčmy, v ktorých sa schádzali ľudia. Známe boli hlavne pre svoju neformálnu a niekedy až divokú atmosféru. Podlahy v týchto miestach bývali často pokryté pilinami, ktoré pomáhali absorbovať rozliaty alkohol a následne uľahčovali aj čistenie miestnosti, približuje Sammy Mentkowski pre web The Drinks Business.
Keď sa v týchto miestnostiach tancovalo a zábava bola v plnom prúde, tak piliny sa rozvírili do vzduchu a pokryli všetko naokolo vrátane pohárov. Búchanie pohára o stôl slúžilo na odstránenie týchto častíc predtým, ako si človek nalial alkohol vypil pohárik.
Dnes buchnutie pohárika o stôl má ďalšie významy. V súčasnosti, ako dobre vieš, tak v krčmách či pohostinstvách už nenájdeš na podlahe piliny. Ale aj napriek tomu ľudia zvyknú búchať pohárikom o stôl. Robia to z viacerých dôvodov.
Prejav úcty k zosnulým
Jedným z najrozšírenejším vysvetlením tohto zvyku je prejav úcty k zosnulým priateľom alebo členom rodiny. V minulosti sa často praktizovalo „vylievanie za priateľov,“ teda obetovanie časti nápoja na počesť tých, ktorí už nie sú medzi živými. Dnes je búchanie pohára o stôl vnímané ako modernejší a menej plytvavý spôsob, ako vzdať hold týmto osobám.
Ochrana pred zlými duchmi
Jedno z ďalších vysvetlení je, že v alkohole môžu byť prítomní zlí duchovia. Buchnutie pohára o stôl malo za cieľ vypudiť týchto zlých duchov, resp. ochrániť pijana pred ich škodlivým vplyvom. Tento zvyk bol populárny najmä v Írsku a medzi námorníkmi, ktorí ho považovali za spôsob, ako sa uistiť, že ich nápoj nie je prekliaty. Mimochodom, z rovnakého dôvodu klopeme aj na drevo.
Prejav vďačnosti obsluhe
Niektorí zas hovoria, že búchanie pohárika o stôl, je prejavom úcty smerom k barmanovi. Ide o gesto, ktorým sa vzdáva vďačnosť barmanovi alebo obsluhe, ktorí sa starajú o váš zážitok.
Kamarátske puto
Tento zvyk má aj ďalšie bežné vysvetlenie, ktorým je podpora kamarátskeho puta. Každý človek túži byť súčasťou nejakej komunity, a takéto buchnutie pohárika o stôl spolu s priateľmi vytvára pocit spolupatričnosti a posilňuje priateľské vzťahy.
Poznáš aj ty iné vysvetlenie tohto zvyku? Daj nám o nich nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach vedieť.