pes velka potreba_3
Zdroj: Vedelisteze.sk
Jednohubky, Zvieratá

Vieš, prečo pes „kope“ nohami po tom, ako vykoná veľkú potrebu?

Vedel si, že divých vlkov sme domestikovali približne 18 000 rokov dozadu. So psami žijeme v jednej domácnosti pomerne dlhú dobu, no napriek tomu, nie každému ich správaniu dobre rozumieme.

Medzi čudesné správanie napríklad patrí, že pes predtým, ako vykoná veľkú potrebu, tak sa niekoľkokrát otočí okolo svojej osi. Tento zvyk má hneď niekoľko menovateľov. Napríklad, že pes sa takto uisťuje, že naokolo nie je žiaden predátor, ktorý by ho ohrozil. Ide o pozostatok po vlkoch.

Dnes sa pozrieme na ďalšie zaujímavé správanie, ktoré si si možno všimol u svojho psa. Pes častokrát po tom, ako vykoná veľkú potrebu, tak kope nohami trávu, piesok, resp. špinu. Možno si si povedal, že takto po sebe „upratuje“ miesto, kde vykonal veľkú potrebu. Vedz ale, že tomu tak celkom nie je, vysvetľuje web American Kennel Club. Toto správanie má úplne iné vysvetlenie, ktoré by ťa asi nenapadlo.

Prečo pes kope nohami

Ako sme už vyššie spomenuli, nejde o upratovanie, ale o úplne iný prejav správania. Poďme sa nižšie pozrieť na dôvod, prečo tak robia.

Zatiaľ, čo my ľudia komunikujeme hlavne verbálne, tak psy majú iné spôsoby toho, ako interagujú so svojím okolím. Spôsob ich komunikácie je o niečo viac zložitejší, než ten náš. Toto správanie je pozorované aj u divých psovitých šeliem, ako sú vlci a kojoty. Zvieratá často na komunikáciu využívajú pachy. Nie je tomu inak ani v tomto prípade. Možno by ťa to nenapadlo, ale psy majú na labkách žľazy, ktoré uvoľňujú feromóny.

psie labky
Zdroj: Vedelisteze.sk

Dávajú iným psom vedieť, že toto je ich územie

Kopanie je spôsob, akým psy označujú svoje teritórium pomocou feromónov, ktoré vylučujú žľazy na ich labkách. Asi by ťa to nenapadlo, ale feromóny z labiek sú trvácnejšie ako pach moču alebo výkalov, a preto sú efektívnejším komunikačným nástrojom. Inými slovami, škrabaním labiek psy rozptyľujú svoj pach prostredníctvom žliaz na labkách. Ak sú prítomné ďalšie psy, škrabanie môže slúžiť ako výstraha alebo odkaz. Ide tiež o vizuálny odkaz pre iných psov, ktorý môže byť interpretovaný aj v ich neprítomnosti.

Toto správanie, ktoré pre nás na prvý pohľad nedáva zmysel, má korene v ich histórii. Datuje sa totiž tisíce rokov dozadu, kedy psy žili vo voľnej prírode a museli byť krok dopredu pred iným predátorom. Toto správanie slúžilo hlavne na odstrašenie predátorov alebo signalizáciu prítomnosti iným psom. Ak sa k nim priblíži ďalší pes, okamžite budú vedieť, že v blízkosti je ďalšie zviera rovnakého druhu.

„Ide o spôsob, akým psy označujú svoje teritórium a vysielajú odkazy ostatným psom, buď priamo v ich prítomnosti, alebo nepriamo cez pachy či vizuálne značky.“

Kopanie ale nemusí byť vždy varovanie. Môže tiež signalizovať, že naokolo nie je žiadna hrozba. Rovnako sa ale objavujú aj názory, že psy to robia jednoducho preto, že sa cítia spokojne alebo uvoľnene po vykonaní potreby, a toto správanie je akýmsi „ukončením rituálu“.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.