Niektoré slová používame všetci, a to bez ohľadu na to, či sa nachádzame na Slovensku, v Česku, Rakúsku alebo na druhej strane planéty. Jedným z nich je napríklad „OK“. Ak by ťa zaujímala história tohto slova, jeho pôvod a spôsob, akým sa rozšírilo do celého sveta, viac sme tejto téme venovali v tomto článku.
Dnes sa pozrieme na ďalšie slovo, ktoré si už určite počul a dobre ho poznáš. Je ním „MAYDAY“, ktoré si už pravdepodobne zachytil v nejedenom filme. Veríme, že toto slovo nikdy nebudeš musieť použiť a ani ho nebudeš počuť v realite, keďže sa najčastejšie spája s leteckými nehodami. Rozmýšľal si však niekedy nad tým, kde toto slovo vzniklo a aký má význam? Poďme sa na túto tému pozrieť bližšie.
Pred zavedením tohto slova sa v núdzových situáciách bežne používal signál „SOS“ v Morseovej abecede (· · · – – – · · ·). Tento signál bol oficiálne prijatý na Medzinárodnej konferencii pre bezdrôtovú telegrafiu v Berlíne v roku 1906 a platil od 1. júla 1908. Hlavnou výhodou tohto signálu je jeho symetrická štruktúra, vďaka ktorej je ľahko rozpoznateľný aj pri rušení signálu. Mimochodom, mnoho ľudí si myslí, že ide o skratku „Save Our Ship“ (zachráň našu loď), avšak v skutočnosti nemá SOS žiaden špecifický význam. Ak by ťa zaujímalo viac o tejto skratke, dovoľ nám, dať ti do pozornosti tento článok.
SOS nebolo vhodné na hovorenú komunikáciu
Tak ako každá iná technológia, aj morzeovka sa neskôr stala zastaranou. S rozmachom technológií a komunikácie, najmä vďaka rozšíreniu hlasovej rádiovej komunikácie v letectve a námorníctve v 20. rokoch 20. storočia, sa do popredia dostalo slovo „Mayday“.
Možno sa pýtaš, prečo vznikla potreba nahradiť SOS. Dôvodov bolo hneď niekoľko. V prvom rade bol signál „SOS“ navrhnutý pre Morseovu abecedu, a preto nemal jednoznačnú výslovnosť v hovorenom jazyku. To ale nie je všetko. Pri rádiovej komunikácii mohol byť nesprávne interpretovaný, najmä pri šume alebo rušení signálu.
Ako vzniklo slovo „Mayday“
Hlavne v medzinárodnom letectve v 20. rokoch minulého storočia bolo veľa letov medzi Anglickom a Francúzskom, kde sa používala angličtina aj francúzština. Preto vznikla potreba signálu, ktorý by bol jednoznačne rozpoznateľný v oboch jazykoch. Vybralo sa slovo odvodené od francúzskeho výrazu „m’aider“ („pomôžte mi“), upravené tak, aby bolo ľahko vysloviteľné aj v angličtine.
V roku 1923 dostal Frederick Stanley Mockford, britský rádiový operátor na letisku Croydon v Londýne, úlohu nájsť slovo, ktoré by bolo ľahko rozpoznateľné v rádiovej komunikácii a malo rovnaký význam v rôznych jazykoch.
Slovo „Mayday“ bolo navrhnuté tak, aby sa neplietlo s bežnými slovami a bolo dobre rozpoznateľné aj pri zlom rádiovom signáli. Aby sa predišlo omylom, volanie „Mayday“ sa vždy opakuje trikrát („Mayday, Mayday, Mayday“).
V roku 1927 bolo „Mayday“ formálne prijaté ako medzinárodný hlasový núdzový signál na Medzinárodnej konferencii pre bezdrôtovú telegrafiu. Odvtedy sa používa v situáciách, keď je ohrozený život alebo bezpečnosť letu či námorného plavidla.