Bez kávy si mnohí z nás nevedia predstaviť deň. Pijeme ju na zvýšenie výkonnosti a energie, ale aj pre jej lahodnú chuť. Niekedy sa nám však stane, že má na nás úplne iný účinok, než sme pôvodne očakávali.
Pred nedávnom sme sa pozreli na to, aké prísady do kávy zapríčiňujú, že nám káva spôsobuje mozgovú hmlu. V tomto článku sa zameriame na to, prečo sa po káve môžeme cítiť ospalo, aj keď by nám mala dodať energiu na ďalšie fungovanie.
Prečo sa po káve cítiš ospalo?
Kofeín je látka, kvôli ktorej pijeme kávu. Táto látka stimuluje náš centrálny nervový systém, ktorý nás dokáže prebudiť kedykoľvek počas dňa a pridá nám energiu. Neplatí to ale vždy. Tak ako iné látky aj káva môže mať na rôznych ľudí rôzne účinky.
Blokovanie účinkov adenozínu
Kofeín z kávy sa do tvojho krvného obehu dostáva po tom, čo ho žalúdok a tenké črevo absorbujú. Keď sa kofeín dostane do tvojho mozgu, prilepí sa na tvoje adenozínové receptory.
Tieto receptory v mozgu spomaľujú nervovú aktivitu a pripravujú telo na odpočinok. Kofeín má podobnú chemickú štruktúru ako adenozín, a preto sa viaže na adenozínové receptory a dočasne blokuje ich aktivitu.
Aj keď kofeín dočasne blokuje adenozín, samotný adenozín sa v tele stále hromadí. Možno sa teraz pýtaš, čo to znamená. Keď kofeín z tela vyprchá, nahromadený adenozín spôsobí únavu. Inými slovami, v tomto momente nastáva náhly pokles energie a ty môžeš môže pocítiť silnú ospalosť alebo únavu.
Dehydratácia
Určite si už počul, že káva môže mať odvodňujúci účinok. Je totiž považovaná za mierne diuretikum, teda látku, ktorá môže zvýšiť frekvenciu močenia. Ak k tomu zanedbávaš dostatočný príjem vody, môže vzniknúť problém. Dehydratácia spôsobená častým močením v kombinácii s nedostatočným pitným režimom môže viesť k únave.
Okrem iného dehydratácia môže tiež znížiť kognitívnu výkonnosť, oslabiť pamäť a zvýšiť úzkosť či napätie.
Stres
Stres je jednou z hlavných príčin nespavosti. Ak sa v noci poriadne nevyspíš, únava ťa môže sprevádzať počas celého dňa. Organizmus na nedostatok spánku reaguje zvýšenou produkciou stresového hormónu kortizolu, ktorý udržiava telo v stave pohotovosti. Portál amerisleep.com uvádza, že kortizol ovplyvňuje množstvo fyziologických procesov vrátane regulácie energie a bdelosti.
Ďalším hormónom, ktorý sa uvoľňuje v reakcii na stres, je adrenalín. Ten zrýchľuje činnosť srdca a dýchanie, čím dočasne zvyšuje hladinu energie. No ak je stres dlhodobý, telo sa postupne vyčerpáva, čo vedie k opačnému efektu, únave a ospalosti.
Štúdia z roku 2017 zistila, že príjem kofeínu môže zdvojnásobiť hladiny kortizolu a adrenalínu. To znamená, že ak si už pod stresom a vypiješ kávu, tvoje telo môže na tento podnet reagovať ešte intenzívnejším stresom. Výsledkom môže byť paradoxný efekt, namiesto pocitu bdelosti môže dôjsť k vyčerpaniu a ospalosti.
Ak svoj kávovar pravidelne a dôkladne nečistíš, môžu sa v ňom hromadiť nečistoty a plesne, ktoré môžu negatívne ovplyvniť tvoje zdravie. Zle skladované alebo kontaminované kávové zrná môžu obsahovať mykotoxíny. Ide o látky produkované plesňami, ktoré sú škodlivé pre ľudí aj zvieratá.
Dlhodobá konzumácia mykotoxínov môže viesť k rôznym zdravotným problémom, vrátane závratov, ťažkostí s koncentráciou a celkovej únavy. Ak pociťuješ nevysvetliteľnú ospalosť po káve, jednou z príčin môže byť aj kontaminácia plesňami.
V spojení s touto problematikou by sme ti chceli dať do pozornosti aj náš starší článok, ktorý ti pomôže lepšie vyčistiť tvoj kávovar od všetkých nečistôt a prípadných choroboplodných látok.