Vedel si, že psov sme domestikovali najmenej pred 18 tisíc rokmi? Niektoré štúdie hovoria, že to bolo 30 tisíc rokov dozadu. No aj napriek tomu, že spolu bývame tak dlho, stále nepoznáme dobre význam ich správania. V minulosti sme sa napríklad pozreli na to, prečo sa psy točia predtým, ako si ľahnú. Vysvetlení je hneď niekoľko. Napríklad to, že si takto robia pohodlie. Rovnako ale môže ísť aj o pozostatok správania po ich predkoch, ktorí sa točili predtým, než si ľahli, aby sa uistili, že sú v bezpečí.
Dnes sa pozrieme na ďalšiu zaujímavú tému, ktorá súvisí so psami. Pravdepodobne si to už videl, prípadne sa ti to stalo. Prechádzal si sa so psom, oproti tebe išiel iný pes a tvoj pes si zrazu ľahol. Rozmýšľal si niekedy nad tým, prečo to psy robia? Poďme sa na túto tému pozrieť bližšie.
Aj v tomto prípade existuje hneď niekoľko vysvetlení, prečo to psy robia. Toto sú najčastejšie dôvody.
Každý pes je iný a jeho správanie závisí od kontextu situácie a jeho skúseností. V prvom rade treba povedať, že ľahnutie psa pri pohľade na iného psa býva často chybne vysvetľované ako znak poslušnosti, pozvanie na hru alebo očakávanie pozdravu. V skutočnosti to však môže byť aj signál, že pes sa nechce kontaktovať s druhým psom. Je preto dôležité vnímať aj ostatné neverbálne prejavy psa a samotný kontext. Obzvlášť opatrný treba byť pri neznámom psovi, u ktorého nevieme, ako zareaguje.
Prečo si pes ľahne, keď vidí iného psa?
Pozvánka do hry
Psy používajú rôzne signály na komunikáciu svojich úmyslov, pričom jedným z nich je rýchle ľahnutie na zem. Často, keď vidíš psa ľahnúť si na zem, ide o pozvanie do hry. V tomto prípade sú predné končatiny na zemi, zatiaľ čo zadné ostávajú zdvihnuté. Zväčša pes vrtí aj chvostom.
Podriadenosť a upokojenie situácie
Rovnako však môže ísť aj o prejav podriadenosti. Ak tvoj pes vníma druhého psa ako dominantnejšieho alebo si nie je istý situáciou, môže si ľahnúť, aby ukázal, že nie je hrozbou.
Pozorovanie a hodnotenie situácie
Samozrejme, nemusí vždy ísť o podriadenosť. Rovnako ako my, ľudia, aj psy dokážu vyhodnocovať situáciu a reagovať na ňu. Pes si môže ľahnúť aj preto, aby si lepšie prehliadol druhého psa a vyhodnotil, ako sa správa. Môže čakať na jeho reakciu a podľa nej sa rozhodnúť, čo urobí ďalej.
Strach alebo neistota
Ak je tvoj pes bojazlivý, môže si ľahnúť aj preto, aby prejavil podriadenosť alebo znížil napätie. Toto správanie je bežné u psov, ktoré majú menej skúseností so socializáciou alebo zažili negatívne skúsenosti s inými psami.
Čakanie na vhodný moment na reakciu
Pes si môže ľahnúť aj preto, aby sa pripravil na nejakú akciu. Napríklad na rýchly pohyb, ako je skok alebo útek. Môže to byť jeho spôsob, ako sa uistiť, že je v bezpečí, predtým než podnikne ďalší krok.
Snaha vyhnúť sa kontaktu
V neposlednom rade môže ísť aj o snahu vyhnúť sa kontaktu. Pes si môže ľahnúť, aby naznačil, že chce väčší priestor a nemá záujem o interakciu.
Sleduj celkovú reč tela psa
To, prečo si pes ľahne, závisí od konkrétneho kontextu. Dôležité je sledovať aj ďalšie neverbálne signály, napríklad polohu uší, chvosta či napätie v tele.