Nový rok prinesie veľa vesmírnych dobrodružstiev a divadiel na oblohe.
Vesmír je príliš veľký na to, aby sme o ňom všetko vedeli. S nevedomosť budú vedci v roku 2017 bojovať novými výskumnými misiami.
1
Jupiter ako ho nepoznáme
Juno je misia NASA, ktorá má za úlohu preskúmať Jupiter, plynného obra slnečnej sústavy. Misia sa začala 4. júla v minulom roku a pomaly odhaľuje, čo sa skrýva za oblakmi, ktoré tvoria planétu.
2
Prípravy na vzlietnutie
V roku 2016 mala raketa Falcon 9 prvé skúšobné lety do vesmíru. Prvý z nich dopadol úspešne, no pri druhom pokuse explodovala. Na začiatku tohto roka však plánujú obnoviť lety. Ak pôjde všetko, ako má, postupne sa na na palubu pridá aj ľudská posádka.
3
V Amerike sa zotmie
V Spojených štátoch sa 21. augusta zotmie, Slnko nad svetadielom zatieni Mesiac. Počas čakania na túto udalosť už NASA stihla vytvoriť animáciu celého priebehu zatmenia, na ktorej si môžete pozrieť, v ktorých štátoch bude na chvíľu počas dňa úplná tma a Slnko na čas „zhasne“.
4
Nový prieskumník vo vesmíre
TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) je nástupcom Keplerovho ďalekohľadu. Jeho úlohou je preskúmať 200 000 jasných hviezd a z nich sa pokúsi nájsť aspoň 500 planét, ktoré by boli vo veľkosti našej planéty. Celý prieskum bude trvať dva roky. TESS bude môcť zmerať potencionálny obsah atmosféry a zistiť či sú na planéte podmienky pre život.
5
Číňania na Mesiaci
Číňania veľmi radi prekračujú limity, a tak im už Zem nestačí. Chceli by sa dostať na Mesiac a späť. Ich prvá misia začne s názvom Change 5 už tento rok, no bude bez posádky. Jej cieľom bude pristáť na Mesiaci a vrátiť sa na Zem s 2kg lunárnej pôdy.
6
Finále
15. septembra ukončí takmer dvadsaťročnú misiu letu okolo Saturnu sonda Cassini. Potom spadne do atmosféry a zhorí. Sonda priniesla najväčšie odhalenia v minulom roku, kedy skúmala najvnútornejší z prstencov spomínanej planéty. Vďaka týmto cenným informáciám sa dozvieme, ako sa vlastne prstence tvorili.
7
Sprcha meteorov
December je síce ďaleko, no už teraz sa naň môžeme tešiť. Minimálne v tom prípade, ak aj vy radi sledujete vesmírne divadlá. Sprcha padajúcich meteorov z asteroidu 3200 Phaethon bude vrcholiť v skorých ranných hodinách 14. decembra. V tomto období bude dokonca nov, takže obloha bude dosť tmavá na pozorovanie „padajúcich hviezd“. Každú hodinu by ich malo spadnúť približne 120.