modre oci
Nezaradené

Viete prečo sa vám rozšíria zreničky, keď vidíte niekoho atraktívneho?

Častým javom pri sledovaní niekoho, kto sa nám páči je práve rozšírenie zreničiek. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo sa to deje? Dnes sa dozviete odpoveď.

Ide práve o aktiváciu nášho sympatického nervového systému, ktorý riadi mnohé životné procesy v ľudskom tele. Spolu s parasympatickým systémom vytvárajú nervovú sústavu riadiacu vnútorné prostredie organizmu. Rovnováha týchto systémov môže byť narušená práve vtedy, ak ide o odpoveď na vplyv z prostredia. Keď len tak sedíte a relaxujete, dominantný je práve parasympatický nervový systém, ten zodpovedá napríklad za trávenie.

Ak tento stav niečo naruší, napríklad niekto atraktívny alebo aj divoký medveď, ktorý vás zrazu začne naháňať, vyplavia sa hormóny a dominanciu preberá sympatický nervový systém. Následným efektom je niečo ako nával adrenalínu. Odozva tohto systému spôsobuje teda aj rozšírenie zreničiek, aby sme v prípade skutočného ohrozenia života dokázali prijať viac vizuálnych podnetov.

Nezostáva to však len pri rozšírení zreničiek, ďalšími prejavmi sú napríklad zrýchlenie tepu srdca, rozšírenie ciev a taktiež rôzne extrémnejšie následky ako odkrvenie čreva či spomalenie trávenia.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť