modre oci
Nezaradené

Viete si predstaviť šach pre troch hráčov? Nie je to chyba, skutočne existuje, a získava na popularite

Dávno známa hra, ktorá je už kategorizovaná dokonca ako šport. Mnohým ľuďom to nejde nijakovsky do hlavy. Ako je možné, že je šach šport? Zvyčajne túto otázku kladú ľudia, ktorí šach nikdy neskúsili. My vám ho môžeme len vrelo odporučiť. Pre tých, ktorí už ale dávno hrávajú, a možno ich už aj šach prestal baviť, máme riešenie.

Je to šach pre troch hráčov. Myslíte si, že je niečo podobné hlúposť? Tak sa naň spoločne pozrime.

Zaujímavé na prevedení pre troch hráčov je to, že sa vlastne takmer nič nemení. Väčšina pravidiel a pohyby postáv úplne ostávajú. Hrajú však traja hráči, a šachovnica má zvyčajne tvar šesťuholníka, ale existujú aj iné variácie. Z toho vyplýva, že políčko na šachovnici nie je štvorček. Pri priamom pohybovaní sa po políčkach, sa teda môže zdať, že sa smer pohybu zatáča.

Aké sú pravidlá?

Pri dizajnovaní takéhoto šachu bolo najťažšie rozhodnúť o víťazovi. Ak hrávate šach, možno už viete prečo. Poraziť jedného súpera je zvyčajne dosť problematické. Poraziť dvoch naraz by bolo skutočne omnoho, omnoho náročnejšie. Dizajnéri sa teda rozhodli nasledovne:
Vyhráva hráč, ktorému sa prvému podarilo dať niektorému z dvojice šach mat. Posledný, teda tretí, končí hráč, ktorý dostal šach mat. Zvyšný, tretí hráč je teda na druhom mieste.

Obávate sa, že ak budete hrať s priateľmi, tak sa schválne spoja proti vám? Podľa pravidiel to urobiť nemôžu. Bolo zavedené pravidlo, ktoré zabraňuje tomu, aby dvaja hráči uštvali toho tretieho. Volá sa „pravidlo neutrality“.

Toto pravidlo vyzerá na prvý pohľad zložito, ale nie je to tak. V princípe nám hovorí, že hráča možno napadnúť len v dvoch prípadoch. Po prvé, ak nebol v predošlom ťahu napadnutý tretím hráčom. Po druhé, ak v predošlom ťahu napadol on vás.

Nové prevedenie hry prináša mnoho zábavy. Hru si obľubuje dennodenne mnoho ľudí, či už starých hráčov klasického šachu, alebo úplne nových nadšencov. Prináša iný zážitok, predsa len, počet protivníkov sa zdvojnásobil. Myslíte si, že to bol dobrý nápad stvoriť takýto šach?

Ak vás táto varianta zaujala, môžete si ju cez internet zahrať s inými ľuďmi, alebo proti počítaču tu.

zdroj: interestingengineering.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.