obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Všimli ste si, že táto zima sa na zimu podobá viac ako tie predošlé? Tu je vysvetlenie prečo to tak je

Všade počúvame o globálnom otepľovaní, o zvyšujúcej sa teplote na póloch, katastrofách, ktoré to prináša, hynúcich živočíšnych druhoch závislých na zime, snehu a ľade. No po niekoľkých rokoch príde zima, kedy teploty dlhodobejšie klesajú pod bod mrazu, a snehu je o dosť viac než sme boli za posledné roky zvyknutí. Prečo je tomu tak? Začula nás snáď Perinbaba, keď sme sa sťažovali, že zimy už nie sú, čím bývali?

Klimatické zmeny, ktoré na Zemi nastali nespochybniteľne aj ľudskými zásluhami, sa najľahšie pozorujú na póloch. No aj keď sledujeme výrazné oteplenie „koncov“ našej planéty, stále to neznamená miernu, či dokonca teplú zimu na pomery normálneho človeka. V skutočnosti, podľa novej štúdie, polárny vír sa presúva, a tak sa mení aj oblasť jeho pôsobenia. Za dôsledok môžeme bezpochyby pokladať dlhšie a výraznejšie zimy na východe Severnej Ameriky a v častiach Európy. Najnižšie teploty sa očakávajú tento rok niekedy v marci.

Polárny vír je masa vzduchu, ktorá krúži nad Arktídou, a keď sa z nej sem-tam odtrhne kus ľadového vzduchu, môže spôsobiť veľmi zimné podmienky už počas jesene, ale aj jari.

Satelitná fotografia z roku 2014, keď Kanadu a časť Severnej Ameriky zasiahol prúd ľadového vzduchu, ktorý sa odtrhol z polárneho víru

Foto:sciencealert.com

Málo ľudí vie, že rozlišujeme dva polárne víry – stratosférický, vysoký približne 20 000 metrov, a troposférický, tiahnuci sa približne 5 500 až 9 000 metrov nad povrchom. Zvyčajne, keď počúvame o polárnom víre v počasí, hovorí sa o troposférickom víre. Avšak výskumníci sa zamerali na ten stratosférický. Z dát za posledných 30 rokov zistili, že stratosférický vír sa posúval k Eurázii a slabol. Možno to znie ako dobrá správa pre milovníkov leta, no musíme vás sklamať. Spomalený a oslabený vír znamená oveľa väčšie riziko jeho rozpadnutia. Rozpadnutia presne na tie kúsky ľadového vzduchu, ktoré dokážu spôsobiť pomerne extrémne ochladenie.

O posúvaní víru svedčí aj teplota na severnom póle – je o 20 stupňov teplejšie než by podľa dát z minulosti malo byť. Takisto sa takto dá vysvetliť aj ubúdanie ľadu v Severnom ľadovom oceáne.

Výskumníci priznávajú, že netušia čo všetko môže spôsobiť posúvanie sa polárneho víru. „Meteorológia je zložitá veda. Nikto nedokáže povedať, aký dopad to bude mať na podnebie. O to dôležitejšie je monitorovať situáciu.
Že by nás zima naozaj začula, a doslova sa prichádzala pozrieť k nám? 🙂

.zdroj

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.