Aj keď medicína urobila v posledných desaťročiach obrovské pokroky, stále sme ďaleko od nájdenia lieku na všetky choroby. A nie len choroby sú strašiakom. Na svete existujú aj parazity, ktoré ľuďom spôsobujú nemalé problémy a niekedy aj fatálne následky. Toto je 6 najbežnejších parazitov, ktoré dokážu človeku znepríjemniť život
1
Vlasovec miazgový
Tieto malé hlístovce sa dostávajú do tela človeka cez uštipnutie komárom. Už keď je vo vnútri, dokáže prežiť až 8 rokov a v lymfatickom systéme človeka rozpútať hotové peklo. Typickým výsledkom je elefantiáda(tzv. slonia noha), ktorá je však dnes úspešne liečiteľná.
2
Vlasovec medinský
Tento nepríjemný parazit sa do tela dostáva po vypití vody kontaminovanej perloočkami(malé kôrovce). Tie sú zvyčajne prenášačmi týchto drobných parazitov, ktoré spočiatku(niekedy aj rok) človek necíti. Keď začne samička tvoriť pod kožou človeka(zvyčajne na nohe) zapuzdrenie, začína to byť bolestivé. Čoskoro sa tento parazit pokúsi vyjsť z kože von, aby tento cyklus začal odznova. Našťastie, počet týchto prípadov je dnes na historickom minime vďaka filtrácii pitnej vody.
3
Machovec ľudský
Tieto parazity radi pijú ľuďom krv. A to doslova. Postupne sa zabývajú v črevách a v ojedinelých prípadoch dokážu vypiť toľko krvi, že spôsobia svojmu hostiteľovi anémiu. Do tela sa dostávajú konzumáciou kontaminovaných potravín alebo aj pokožkou. Napríklad úplne postačuje prejsť sa bosými nohami po zemi kontaminovanej výkalmi.
4
Pečeňové motolice
Do tela sa dostávajú vypitím kontaminovanej vody. Keď sú už vo vnútri, nájdu si cestu k pečeni človeka a udomácnia sa blízko žlčovodov. Spôsobujú silné bolesti a infekciu pečene. Aby sme nezabudli, tieto parazity žijú až 30 rokov, takže táto infekcia nie je beh na krátke trate.
5
Akantaméba
Ak nechcete dostať akantamébovú keratitídu, mali by ste si kontaktné šošovky meniť pravidelne, pretože práve ľudia používajúci šošovky patria do rizikovej skupiny. K samotnej infekcii dochádza pôsobením kontaminovanej vody alebo nedostatočnou očnou hygienou. Táto malá améba sa dostane do oka a nakoniec napadne rohovku. Ak sa tak stane, najlepším scenárom je jazva na rohovke, no slepota je oveľa častejšia.
6
Larvy muchy Dermatobia hominis
Tieto muchy neinfikujú človeka priamo. Používajú na to iného prenášača – komára. Po uštipnutí komárom sa vajíčka tejto muchy dostávajú do tela a udomácnia sa pod kožou, kde sa vyvíjajú a rastú. Odstránenie spod kože je jednoduché, ale určite to nie je bezbolestné.