modre oci
Nezaradené

Výber z najodpudivejších parazitov sveta. Z tejto šestice vám prebehne mráz po chrbte

Aj keď medicína urobila v posledných desaťročiach obrovské pokroky, stále sme ďaleko od nájdenia lieku na všetky choroby. A nie len choroby sú strašiakom. Na svete existujú aj parazity, ktoré ľuďom spôsobujú nemalé problémy a niekedy aj fatálne následky. Toto je 6 najbežnejších parazitov, ktoré dokážu človeku znepríjemniť život.

1

Vlasovec miazgový

Tieto malé hlístovce sa dostávajú do tela človeka cez uštipnutie komárom. Už keď je vo vnútri, dokáže prežiť až 8 rokov a v lymfatickom systéme človeka rozpútať hotové peklo. Typickým výsledkom je elefantiáda(tzv. slonia noha), ktorá je však dnes úspešne liečiteľná.
desktop-1470075850.png
img: via viralnova.com

2

Vlasovec medinský

Tento nepríjemný parazit sa do tela dostáva po vypití vody kontaminovanej perloočkami(malé kôrovce). Tie sú zvyčajne prenášačmi týchto drobných parazitov, ktoré spočiatku(niekedy aj rok) človek necíti. Keď začne samička tvoriť pod kožou človeka(zvyčajne na nohe) zapuzdrenie, začína to byť bolestivé. Čoskoro sa tento parazit pokúsi vyjsť z kože von, aby tento cyklus začal odznova. Našťastie, počet týchto prípadov je dnes na historickom minime vďaka filtrácii pitnej vody.
desktop-1470075635.png
img: via viralnova.com

3

Machovec ľudský

Tieto parazity radi pijú ľuďom krv. A to doslova. Postupne sa zabývajú v črevách a v ojedinelých prípadoch dokážu vypiť toľko krvi, že spôsobia svojmu hostiteľovi anémiu. Do tela sa dostávajú konzumáciou kontaminovaných potravín alebo aj pokožkou. Napríklad úplne postačuje prejsť sa bosými nohami po zemi kontaminovanej výkalmi.
desktop-1470075637.png
img: via viralnova.com

4

Pečeňové motolice

Do tela sa dostávajú vypitím kontaminovanej vody. Keď sú už vo vnútri, nájdu si cestu k pečeni človeka a udomácnia sa blízko žlčovodov. Spôsobujú silné bolesti a infekciu pečene. Aby sme nezabudli, tieto parazity žijú až 30 rokov, takže táto infekcia nie je beh na krátke trate.
desktop-1470075638.png
img: via viralnova.com

5

Akantaméba

Ak nechcete dostať akantamébovú keratitídu, mali by ste si kontaktné šošovky meniť pravidelne, pretože práve ľudia používajúci šošovky patria do rizikovej skupiny. K samotnej infekcii dochádza pôsobením kontaminovanej vody alebo nedostatočnou očnou hygienou. Táto malá améba sa dostane do oka a nakoniec napadne rohovku. Ak sa tak stane, najlepším scenárom je jazva na rohovke, no slepota je oveľa častejšia.
desktop-1470075640.png
img: via viralnova.com

6

Larvy muchy Dermatobia hominis

Tieto muchy neinfikujú človeka priamo. Používajú na to iného prenášača – komára. Po uštipnutí komárom sa vajíčka tejto muchy dostávajú do tela a udomácnia sa pod kožou, kde sa vyvíjajú a rastú. Odstránenie spod kože je jednoduché, ale určite to nie je bezbolestné.
desktop-1470075641.png
img: via viralnova.com

img: via viralnova.com

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť