modre oci
Príbehy

Vyhladovaná, týraná a zabudnutá – Genie vlastný otec väznil 11 rokov a po nájdení nevedela rozprávať ani chodiť

Určite mnoho z vás počulo príbehy o tzv. „divokých deťoch“. Väčšina z nich bola nájdená v prírode bez akéhokoľvek ľudského kontaktu. Nevedeli komunikovať, mali problém s naučením sa bežnej reči a so zaradením  do spoločnosti. Koncom šesťdesiatych rokov Eric Lenneberg ako prvý spopularizoval teóriu kritického obdobia ( critical period- CP). Jeho teória predpokladá, že v živote človeka existuje určité obdobie, počas ktorého je človek schopný naučiť sa komunikovať či už prostredníctvom jazyka alebo znakovej reči. Ak toto obdobie človek vynechá, je preňho extrémne náročne naučiť sa komunikácii.

 

V roku 1997 CBS zverejnila dokument, ktorý predstavoval príbeh Genie – nebola nájdená nikde v lese, kontakt s ľuďmi jej totižto znemožnil vlastný otec, ktorý ju väznil 11 rokov v dome.

Genie sa narodila v roku 1957 a keď jej boli skoro 2 roky, jej otec usúdil, že je retardovaná a tak sa rozhodol k ráznemu kroku. Zamkol ju do jednej z izieb v dome, kde ju priviazal o nočník na ktorom ju nechal dokonca aj spávať. Napriek tomu, ju nikdy nenaučil hygienickým návykom a keď ju v roku 1970 našli, stále nosila plienky. Okrem toho vážila 26  kíl, takže sociálni pracovníci si najprv mysleli, že má nanajvýš 6 rokov a je jednoducho zaostalá. Avšak keď zistili, že má plne vyvinutý chrup, objavili aj záznamy, z ktorých sa dozvedeli že v skutočnosti má 13 rokov.

photo-of-genies-roomimg: http://google.com

Lingvistka z UCLA – Susan Curtis jej dala prezývku „Genie“ na ochranu jej identity. Genie teda džin jej prišlo ako najvhodnejšie meno, vzhľadom na to, že jej príbeh sa Susan podobal na rozprávkovú postavu uväznenú vo fľaši.

Genie objavili po tom, čo jej takmer slepá matka utiekla od manžela a nahlásila sa na sociálnom úrade. Jej manžel totižto, okrem toho, že ich surovo mlátil, nosil so sebou neustále zbraň ( nakoľko bol paranoidný) a vyhrážal sa ňou celej rodine. Keď sociálka dorazila do domu, boli zhrození. Všetky okná boli zatemnené alobalom, v celom dome bola tma a tak boli úplne izolovaní od svetla ( a pohľadov susedov). Otec sa pred odsúdením zastrelil a nechal  dopis na rozlúčku s jednou vetou: „Toto nikdy nepochopíte.“

Genie nevedela chodiť, pohybovala sa tak, že sa plazila alebo skackala ako králik, dokonca nevedela vydať ani žiadny zvuk, keďže otec ju vždy zbil, keď sa o to pokúsila.

James Kent, jeden z výskumníkov, ktorí sa zaoberali týmto prípadom sa snažil u Genie vybudovať opätovnú dôveru k ľuďom. Aj napriek tomu, že doktori by si nemali budovať vzťah k svojim pacientom, jej začal každé ráno nosiť raňajky, kŕmil ju, prečítal jej príbeh na dobrú noc  a podobne. Genie na jeho pokusy nijako nereagovala, kým jedného dňa ho nechcela pustiť za ruku, keď chcel odísť.  Prvýkrát oslávila narodeniny až keď mala 14 rokov v Detskej nemocnici v LA . Genie síce nekomunikovala, ale aj tak sa živo zaujímala o svet okolo seba, všetko ju fascinovalo a každý deň bol pre ňu novým dobrodružstvom. Mala neuveriteľné spojenie s tým, čo videla, bez tho aby povedala čo i len slovo.

initially-genie-didnt-respond-to-his-efforts-then-one-day-genie-frowned-and-pulled-kents-arm-when-he-tried-to-leave-she-didnt-want-him-to-goimg: businessinsider.com

 

 

Doktori sa jej snažili nájsť nejaký trvalý domov. Marilyn, manželka psychológa, ktorý dohliadal na Genie sa stala jej novou učiteľkou a prišla  novinkou. Predpokladala, že pre Genie je náročné naučiť sa hovorenému slovu a tak  ju začala učiť znakovej reči. Došlo k veľkému pokroku, ale aj tak nedokázala formulovať slová do viet, ktoré by dávali zmysel. Marilyn ju dokonca naučila prejavovať emócie ( napríklad hnev – krik). Po tom ako sa Genie naučila čítať, začala chodiť do nemocničnej školy.

images-2img: wikiedia.org

Keď oslávila 18 rokov, výskumníci ju poslali naspäť do domu kde vyrastala. Nebolo to najšťastnejšie rozhodnutie pre jej psychiku a ani pre jej matku. Matka sa po krátkej dobe vzdala akejkoľvek starostlivosti o Genie, pretože jej to prišlo príliš náročné. Neskôr bola premiestnená do náhradnej rodiny ale aj odtiaľ sa čoskoro vrátila, keďže náhradní rodičia ju opäť bili za prehrešky ako zvracanie atď. Traumatizovaná Genie sa bála prehovoriť, uzavrela sa do seba a bola opäť premiestnená do nemocnice.

 

Od tohto prípadu ubehlo už 20 rokov a momentálne nikto presne nevie, čo je s Genie a kde sa práve nachádza. Jeden anonymný zdroj uvádza, že sa nachádza v Centre pre mentálne nevyvinutých dospelých, no napriek tomu je šťastná.

 

.src

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.