Poznáte to, máte veľa práce no ešte viac výhovoriek. Neustále niečo odkladáte a napokon nestíhate. Ako sa tomu vyhnúť?
Často si vravíme, že máme čas a všetko stíhame. Niekedy však tento pozitivizmus prerastá do prekročeného deadlinu a krutej pravdy, že v skutočnosti nestíhame vôbec.
Prokrastinácia totiž nikdy nie je zadarmo, stojí nás čas, energiu, dobrú náladu či pokojné nervy. V týchto situáciach sa ocitáme stále dokola aj napriek tomu, že pri poslednej práci si vravíme ako nabudúce začneme skôr.
Podľa vedcov spočíva prokrastinácia v nasledujúcich príčinách:
Obávame sa neúspechu.
Odkladáme to, čo nemáme radi.
Sme zvyknutí na prácu pod stresom.
Preceňujeme samých seba.
Ak sme príliš zahltení prácou, radšej nerobíme nič.
Podľa psychológov Dianne Ticeovej a Roya Baumeistera je prokrastinácia zvykom, počas ktorého si užívame chvíľkový relax, no neskôr zaň budeme musieť kruto zaplatiť. Odkladanie práce má totiž niekoľko negatívnych efektov ako znížené sebavedomie, úzkosť, depresiu a stres. V skutočnosti by sme sa mali učiť, ako sa prokrastinácie zbaviť.
Ako sa vyhnúť prokrastinovaniu a zefektívniť svoju prácu?
- Vnútorne sa motivujte.
- Stanovte si vlastné menšie deadliny.
- Pracujte alebo študujte v jednotlivých intervaloch.
- Eliminujte rušivé prejavy prostredia.
- Skúste si zacvičiť aspoň 30 minút denne.
- Jedzte zdravšie.
Pred každou úlohou sa musíte pozitívne motivovať a hlavne si pripomenúť, kvôli čomu to vlastne robíte. Dôležité sú tiež pravidelné pauzy. Pokiaľ sa príliš dlho sústredíte na jednu vec časom sa unavíte a len zbytočne vystresujete. Ak dokáže skombinovať jednotlivé kroky, mnohé si tým uľahčíte a podáte lepšie výsledky.
Aj svetoznámy Muhammad Ali sa raz priznal, že svoje denné tréningy v skutočnosti nenávidel. No aj napriek tomu v nich pokračoval, pretože vedel, že je to jediná cesta k statusu šampióna.