Nezaradené

Ako vyzerali predkovia domestikovaných zvierat? Vedeli ste, že muflónovi vďačíme za ovcu?

Asi pred 14-tisíc rokmi sa ľudia rozhodli, že chovanie zvierat blízko domova bude výhodnejšie a pohodlnejšie ako ich naháňanie po lesoch. Začala sa tak domestikácia divokých zvierat. Všetci vieme ako vyzerá ovca, koza či prasa. Ale viete, ako vyzerali tieto zvieratá pred ich skrotením?

1

Krava/Tur divý

Kravy (hlavne tie chované na mlieko) ako ich poznáme dnes majú reputáciu ťažkopádnych zvierat, ktoré sa ľahko preľaknú. Pritom ich predchodca bol veľmi rýchly a agresívny. Predok všetkého moderného dobytka, Tur divý (pratur), bol pred dvoma miliónmi rokov bežným obyvateľom lesov a pastvín v Európe, Ázii a severnej Afrike. Domestikácia začala asi pred 12-tisíc rokmi a Tury sa udržali vo voľnej prírode do roku 1627, kedy bol zaznamenaný posledný exemplár.
bigstock-aurochs-53619052
img: via http://mentalfloss.com

2

Kurča/Kur bankivský

Dnešné kurča kde-tu urobí krok, hrabe na zemi a hľadá nejaké zrno, pričom jeho predok bol oveľa aktívnejší a hlavne útočnejší. Kur bankivský v tej dobe dokázal bez väčších problémov odraziť útok divokých mačiek či pytónov. Zo všetkých zvierat v našom zozname sa práve sliepka a kohút najviac podobajú na svojho predchodcu.
bigstock-red-junglefowl-58952363
img: via mentalfloss.com

3

Ovca/Muflón

Viete si predstaviť, že by ovca prežila vo voľnej prírode? Keď si predstavíte ovcu, napadne vám hrubá vrstva vlny, ktorú nosí na tele a hlavne to, že jedna nasleduje druhú bez toho, aby sa zaujímala o okolie a vyhla sa číhajúcemu nebezpečenstvu. Vlci sa k ním dostanú veľmi jednoducho. Predok oviec bol určite obozretnejší. Muflón, ktorý vyzerá viac ako koza nie ovca, bol prvýkrát domestikovaný asi pred 13-tisíc rokmi. Má krátku srsť a jeho domovom je Turecko, Irak, Irán a Arménsko a uprednostňuje strmé skaly pred zelenými pastvinami.
bigstock-mouflon-couple-85709648
img: via mentalfloss.com

4

Koza/Kozorožec

So svojimi ostrými rohmi a obratnými končatinami sa koza podobá na svojho predka, ktorý je však oveľa mocnejší. Ľudia začali kozorožce domestikovať asi pred 10-tisíc rokmi. Boli zdrojom nielen mäsa a mlieka, ale ľudia vedeli využiť aj ich výkaly na kúrenie.
bigstock-male-and-female-alpine-ibex-121380488
img: via mentalfloss.com

5

Prasa/Diviak

Domestikované prasa je poddruhom diviaka. Prišlo o hrubý kožuch, veľkú časť agresivity a takisto o veľké kly. Prvé domestikované prasatá sa objavili okolo roku 12-tisíc pred n.l. Schopnosť svíň jesť prakticky všetko z nich urobilo veľmi obľúbené domáce zvieratá. Na svete ich je asi miliarda, vďaka čomu sa zaraďujú medzi najpočetnejšie spoločenstvá cicavcov.
bigstock-wild-boar-18405032
img: via mentalfloss.com

img: via mentalfloss.com

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť