mlieko a krava
Nezaradené

Ako vyzerali predkovia domestikovaných zvierat? Vedeli ste, že muflónovi vďačíme za ovcu?

Asi pred 14-tisíc rokmi sa ľudia rozhodli, že chovanie zvierat blízko domova bude výhodnejšie a pohodlnejšie ako ich naháňanie po lesoch. Začala sa tak domestikácia divokých zvierat. Všetci vieme ako vyzerá ovca, koza či prasa. Ale viete, ako vyzerali tieto zvieratá pred ich skrotením?

1

Krava/Tur divý

Kravy (hlavne tie chované na mlieko) ako ich poznáme dnes majú reputáciu ťažkopádnych zvierat, ktoré sa ľahko preľaknú. Pritom ich predchodca bol veľmi rýchly a agresívny. Predok všetkého moderného dobytka, Tur divý (pratur), bol pred dvoma miliónmi rokov bežným obyvateľom lesov a pastvín v Európe, Ázii a severnej Afrike. Domestikácia začala asi pred 12-tisíc rokmi a Tury sa udržali vo voľnej prírode do roku 1627, kedy bol zaznamenaný posledný exemplár.

2

Kurča/Kur bankivský

Dnešné kurča kde-tu urobí krok, hrabe na zemi a hľadá nejaké zrno, pričom jeho predok bol oveľa aktívnejší a hlavne útočnejší. Kur bankivský v tej dobe dokázal bez väčších problémov odraziť útok divokých mačiek či pytónov. Zo všetkých zvierat v našom zozname sa práve sliepka a kohút najviac podobajú na svojho predchodcu.

3

Ovca/Muflón

Viete si predstaviť, že by ovca prežila vo voľnej prírode? Keď si predstavíte ovcu, napadne vám hrubá vrstva vlny, ktorú nosí na tele a hlavne to, že jedna nasleduje druhú bez toho, aby sa zaujímala o okolie a vyhla sa číhajúcemu nebezpečenstvu. Vlci sa k ním dostanú veľmi jednoducho. Predok oviec bol určite obozretnejší. Muflón, ktorý vyzerá viac ako koza nie ovca, bol prvýkrát domestikovaný asi pred 13-tisíc rokmi. Má krátku srsť a jeho domovom je Turecko, Irak, Irán a Arménsko a uprednostňuje strmé skaly pred zelenými pastvinami.

4

Koza/Kozorožec

So svojimi ostrými rohmi a obratnými končatinami sa koza podobá na svojho predka, ktorý je však oveľa mocnejší. Ľudia začali kozorožce domestikovať asi pred 10-tisíc rokmi. Boli zdrojom nielen mäsa a mlieka, ale ľudia vedeli využiť aj ich výkaly na kúrenie.

5

Prasa/Diviak

Domestikované prasa je poddruhom diviaka. Prišlo o hrubý kožuch, veľkú časť agresivity a takisto o veľké kly. Prvé domestikované prasatá sa objavili okolo roku 12-tisíc pred n.l. Schopnosť svíň jesť prakticky všetko z nich urobilo veľmi obľúbené domáce zvieratá. Na svete ich je asi miliarda, vďaka čomu sa zaraďujú medzi najpočetnejšie spoločenstvá cicavcov.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť