Bermudský trojuholník, tajomná oblasť v severnom Atlantickom oceáne pri Severnej Amerike, dlhodobo púta pozornosť kvôli neobjasneným zmiznutiam viac ako 50 lodí a 20 lietadiel. Tento región, ktorého hranice nie sú jasne vymedzené, má tvar trojuholníka a zahŕňa atlantické pobrežie Floridského pásma v Spojených štátoch, Bermudy a Veľké Antily, píše web Britannica.com.
Správy o záhadných udalostiach v tomto regióne sa datujú už do polovice 19. storočia. Niektoré lode boli objavené opustené a bez akýchkoľvek zjavných dôvodov, zatiaľ čo iné neposlali žiadne výstražné signály a jednoducho zmizli. Lietadlá hlásili problémy, žiadali pomoc a nakoniec zablúdili, pričom sa hovorí, že aj záchranné misie stratili stopu, keď vleteli do tejto oblasti. Napriek tomu sa nepodarilo nájsť z nich žiadne vraky a tak vzniklo niekoľko teórií, ktoré sa pokúšajú vysvetliť tieto opakujúce sa záhady. Hoci existuje mnoho nadprirodzených povier, najpravdepodobnejšie sú geofyzikálne a environmentálne faktory.
Čo stojí za zmiznutými plavidlami či lietadlami?
Trojuholník Bermudského zálivu, známy aj ako trojuholník smrti, je oblasť, ktorá sa stala predmetom mnohých tajomných a nevysvetlených incidentov. Jedným z častých faktorov, ktoré sa spomínajú pri vysvetľovaní týchto udalostí, sú problémy s kompasom. Hoci niektorí teoretici predpokladali, že v tejto oblasti môžu existovať nezvyčajné magnetické anomálie, doteraz sa takéto anomálie nepodarilo nájsť. Kompasy majú prirodzené magnetické variácie vo vzťahu k magnetickým pólom, čo je fakt, o ktorom navigátori vedia už dlhé stáročia, vysvetľuje wikipedia.org.
V skutočnosti, magnetický sever a geografický sever sú úplne identické iba pre malý počet miest na Zemi, napríklad v Spojených štátoch sa takáto zhoda vyskytuje iba na línii vedúcej z Wisconsinu do Mexického zálivu. Verejnosť však často nemá o tom dostatočné informácie a môže si myslieť, že na kompase, ktorý nie je schopný správne ukazovať sever, môže byť niečo tajomné či nadprirodzené.
Okrem problémov s kompasom sa v tejto oblasti stretávame aj s ďalšími faktormi, ktoré môžu mať vplyv na bezpečnosť plavby. Jedným z nich je Golfský prúd, známy aj ako Floridský prúd. Tento povrchový prúd vzniká pohybom oceánskych vôd spôsobený kombináciou teploty a slanosti vody a tečie z Mexického zálivu cez Floridský prieliv do severného Atlantiku. Jeho rýchlosť môže dosahovať až 2 m/s a predstavuje nebezpečenstvo pre malé lietadlá alebo lode, ktoré sa dostanú do problémov a môžu byť rýchlo odnesené prúdom z ich hlásenej polohy.
Nepriaznivé počasie je ďalším faktorom, ktorý treba brať do úvahy. Hurikány, silné búrky, ktoré sa formujú v tropických vodách, históriou ukázali svoju ničivú silu. Hurikány spôsobili straty tisícok životov a za miliardy dolárov škôd. V minulosti mnoho hurikánov prechádzalo cez trojuholník, keď prechádzali z východného pobrežia a lode často nemali dostatočné varovanie pred ich príchodom, najmä pred vynálezom meteorologických satelitov.
Existuje aj teória súvisiaca s prítomnosťou veľkých polí hydrátov metánu na kontinentálnych šelfoch. Experimenty ukázali, že bubliny metánu môžu potopiť zmenšené modely lodí znížením hustoty vody. Ak by sa takéto bubliny vytvorili okolo lode, mohlo by to spôsobiť jej rýchlu potopu bez akéhokoľvek varovania.
Aj keď doteraz neexistuje jednoznačné vysvetlenie tajomstva trojuholníka Bermudského zálivu, variácie kompasu, Golfský prúd či zlé počasie zostávajú dôležitými faktormi, ktoré treba zohľadniť pri skúmaní týchto záhadných udalostí.