obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Ako si zapamätať 90% z toho, čo sa naučíš?

Aj ty by si sa chcel učiť rýchlejšie? Je jedno či sa učíš nový jazyk alebo hrať na novom hudobnom nástroji, pri všetkom by si mohol ťažiť zo zrýchleného učenia. Ale problém je, že máme tak málo času.

Kľúčom k urýchleniu učenia nie je len to, že musíme nad učením stráviť viac času, ale mali by sme maximalizovať efektívnosť času stráveného učením.

Vedro a voda

Povedzme, že by sme mali naplniť vedro s vodou. Nebol by problém udržať všetku vodu vo vedre až do momentu kým by sa vedro naplnilo po okraj. Potom by voda začala vytekať. 

Leather_bucket_of_a_well-380x253
img: via lifehack.org

Ibaže, náš mozog takto v skutočnosti nefunguje. V skutočnosti, väčšina informácií, ktoré vstúpia do mozgu časom unikne. Takže namiesto toho aby sme si predstavili mozog ako vedro, v ktorom sa udrží všetka voda, mali by sme ho brať tak, ako to je: ako deravé vedro.  

leaking-bucket-380x119
img: via lifehack.org

Kým toto prirovnanie môže znieť negatívne, je to úplne normálne. Iba ak by ste sa narodili s fotografickou pamäťou a pamätáte si každý fakt a informáciu, ktorá sa objavila vo vašom živote.  

Ako si pamätať 90% všetkého, čo sa naučíme

Výskumy nám ukazujú, že ľudia si pamätajú:

5% toho, čo počuli na prednáške

10% toho, čo čítali (tj knihy, články)

20% z audio-vizuálnych prednášok (tj aplikácie, videá)

30% toho, čo im bolo predvedené

50% toho, o čom diskutovali

75% z toho, čo si v praxi vyskúšali

90% toho, čo učia ostatných.

pyramida2_500
img: viazsdrozdin.cz

Ako sa teda máme učiť?

Čítanie, prednášky v škole, videá a neinteraktívne metódy učenia, majú za následok, že 80-95% informácií ide jedným uchom dnu a druhým von.

Pointa je v tom, že by sme sa miesto pasívnych metód mali radšej venovať aktívnejším metódam učenia. Tie nám totiž poskytujú efektívnejšie výsledky v kratšom čase.

To znamená, že:

  • Ak sa chcete naučiť cudzí jazyk rozprávajte sa s rodenými hovorcami a získate tak okamžitú spätnú väzbu (namiesto mobilných aplikácií)
  • Ak sa chcete dostať do formy, mali by ste cvičiť s osobným tréner (namiesto sledovania YouTube videí)
  • Ak sa chcete naučiť hrať na hudobný nástroj, choďte do hudobnej školy alebo si najmite súkromného učiteľa.  

Čas alebo peniaze…

Koľkokrát ste počuli niekoho hovoriť, „nemám na to čas …“ Samozrejme aj ja túto výhovorku používam dosť často. Ale čas je pre všetkých rovnaký. Bez ohľadu na to, kto sme, kde vo svete sme, alebo ako veľmi sa snažíme o efektivitu, máme len 24 hodín každý deň. Každá minúta je jedinečná, a akonáhle je preč, nikdy sa neopakuje znova, na rozdiel od peňazí.

Takže, ak všetci máme rovnako denne 24 hodín, ako vysvetlíme úspechy mladých milionárov, ktorí začali od nuly, alebo študentov, ktorí sa za 3,5 mesiaca naučili plynule rozprávať cudzím jazykom?

Naučili sa, ako maximalizovať účinnosť svojho učenia sa.

Povedzme, že osoba A strávi hodinu učením sa jazyka a udrží si 90% toho, čo sa naučili. A osoba B strávi deväť hodín učením sa a udrží si 10% toho, čo sa naučila. Jendoduchým výpočtom zistíme, že osoba B strávi 9x viac času učením ako osoba A preto, aby si zapamätal rovnaké množstvo informácií (A: 1 * 0,9 = B: 9 * 0,1).

Aj keď naše čísla nie sú úplne presné, poučenie je jasné. Spôsob, ako ušetriť čas je nájsť si vhodnú metódu. Niekedy nám 5 minútová konzultácia s odborníkom dá viac ako 15 minútové video na YouTube.

Pri našom obmedzenom čase sa musíme sústrediť na riešenia, ktoré sú pre nás najproduktívnejšie. Schopnosť zapamätať si viac poznatkov v dobe nekonečného množstva informácií je ťažká zručnosť, ale dá sa to dosiahnuť. Keď sa raz naučíme ako si zapamätať väčšie množstvo poznatkov, ušetríme čas učením sa vecí, ktoré sme už vedeli a môžme sa učiť nové.

Všetci máme málo času a mladšími už nebudeme. Otázkou je, ako ho čo najlepšie využijeme?

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.