modre oci
Nezaradené

Zaujímavý sneh

Napriek tomu že tento rok nie je na sneh veľmi štedrý, prinášame vám menší zostrih faktov a zaujímavostí o bielej prikrývke.

Najskôr niečo z teórie… Sneh je forma zamrznutej vody, ktorá sa vyskytuje vo forme niekoľkých ľadových kryštálikov spojených do snehovej vločky. K vytvoreniu snehu musí byť teplota nižšia než 0 (nula) °C. Prinášame vám o ňom niekoľko zaujímavostí…

Sneh nemá farbu

colors-of-snow-554x400

Kým mnohí si myslia že sneh je biely či modrý, tí vzdelanejší sa usmievajú. Vedia totiž že sneh je číry. Sneh totiž tvorí nespočet plôch od ktorých sa viditeľné svetlo odráža. Ten malý kúsok slnečného svetla je vstrebaný rovnomerne vo vlnových dĺžkach viditeľného svetla, čo umožňuje vidieť sneh bielo.

Aj keď vo výškach sa rozhodli, že sneh bude bezfarebný alebo biely, neznamená to pre matku Zem priamo prehru. Tá si totiž v nižších polohách tieto fyzikálne zákony mierne upraví. Pokiaľ sa totiž vo vzduchu nachádzajú znečisťujúce látky, ako napríklad piesok či smog, nepotrvá snehovým vločkám dlhú dobu si ich osvojiť. Niektoré časti Londýna, ktorý je vyhlásený za smogom najznečistenejšie mesto Európy, sa tak pravidelne môžu pochváliť hororovými scénami. Sneh, ktorý tam totiž padá je šedý – čierny. V istej časti Sibíri sme napríklad v roku 2007 mohli vďaka vysokej koncentrácii piesku v ovzduší vidieť padať oranžový sneh.

Čistá voda

Asi 70 % celosvetových sladkovodných zásob je v tejto chvíli zamrznutých vo forme ľadu či snehu. Oproti roku 2013 je to výrazný pokles, pričom koncom roku 2013 poukazovala štatistika na údaj 81 %.

Malé a pritom veľké

w031230b033

Hoci snehové vločky často krát v ich skutočnej podobe nikto nefotí, v Guinessovej knihe rekordov aj tak existuje záznam o najväčšej vločke histórie. Tá bola nájdená vo Fort Keogh v americkom štáte Montana, a to 28. januára 1887. Podľa zápisu bola až 15 cm široká a až 203 mm hrubá!

Keď už sme pri tých rekordoch, tak najhustejšie zaznamenané sneženie sa odohralo počas sezóny medzi rokmi 1998 – 1999. Na sopke Baker v štáte Washington sa počas tejto sezóny nahromadili takmer tri metre snehu (2,896 m). Nuž, a pokiaľ sa zameriame na rekord v 24 hodinovom snežení, tak v USA ho drží mesto Silver Lake z roku 1921, kedy tu za 24 hodín napadlo 76 cm snehu.

Vo forme umenia

snow-sculpture-560x395

Nech sa nám tu nikto nesnaží nahovoriť že nikdy nestaval snehuliaka či bunker zo snehu. Tieto činnosti však majú samozrejme okrem zábavnej funkcie aj svoje oficiálne svetové rekordy. Najväčší postavený snehuliak bol postavený v roku 2008 v americkom Maine a meral 37 metrov. Najväčšia snehová skulptúra bola predstavená v roku 2007 v čínskom meste Harbin. Obrovský komplex sôch mal na dĺžku 200 metrov  a 35 metrov vysoký.

Snežný muž

snowflake-man

Už stovky rokov sneh inšpiruje mimo iného aj vedcov. Renné Descartes, Johannes Kepler či Robert Hooke. Tí všetci sa vo svojich prácach zmienili o výskume snehu. Za pravého snežného maniaka sa však dá označiť len jeden muž, Wilson A. Bentley (1865-1931). Ten zasvätil celý svoj život výhradne výskumu snehu, aby nám ukázal krásu a rozmanitosť snehových vločiek. Práve on totiž ako prvý človek v histórii zachytil snehové vločky na film a počas svojho života zachytil cez 5000 rôznych vzorov vločiek.

Nakoniec čísla

V priemere jeden septilión (1 000 000 000 000 000 000 000 000) snehových vločiek spadne každú zimu. Každú snehovú vločku tvorí asi milión (1 000 000) kvapiek vody. Snehové vločky padajú z neba rýchlosťou asi 5,5 km/h.

Slovenské znenie pre magazín Vedeli ste, že… vyrobil Jozef Kotrý v roku 2014.

Text: Jozef Kotrý

Preklad: Tomáš Záhradskovský

Zdroje: http://snowbrains.com/10-interesting-facts-about-snow/

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.