Nezaradené

Zdriemnite si pred skúškou, podľa najnovšej štúdie je to vraj dokonca lepšie ako učenie sa na poslednú chvíľu

Žeby bol spánok lepší ako učenie sa na poslednú chvíľu? 

To, že niekedy sa netreba zbytočne naháňať a možno si radšej jednoducho pospať dokazuje nová vedecká štúdia.

Vedci si totiž myslia, že našej pamäti oveľa viac pomôže spánok ako naliehavé tlačenie vedomostí na poslednú chvíľu. Vedecký tím lekárskej školy v Singapure pracoval so 72 dobrovoľníkmi, ktorí sa po dobu 80 minút učili o úplne novej téme – rôznych druhoch mravcov a krabov. Zúčastnení boli neskôr rozdelení do troch skupín podľa toho, čo chceli robiť najbližšiu hodinu. Mohli pozerať film, pospať si alebo si nadobudnuté poznatky zopakovať. Následne ich čakala ďalšia 80 minútová lekcia, po ktorej boli testovaní. Hádajte, kto si zapamätal najviac. Áno, boli to spáči.

Celý experiment sa o týždeň zopakoval a tí, ktorí si radšej hodinku pospali opäť dosiahli najlepšie výsledky, aj keď štatisticky boli len o niečo lepšie od tých, ktorí si usilovne opakovali.

Radšej si pospite a nestresujte

„Testy predznamenávajú, že náhle memorovanie informácií môže byť dobré krátkodobo, no z dlhodobého hľadiska je to neefektívne,“ povedal pre webstránku New Scientist líder výskumu James Cousins. Pre študentov má jednoduchú radu, „nestresujte a nesnažte sa len natlačiť nejaké informácie do hlavy, spánok je rovnako dobrý.“

Výskumníci však tvrdia, že rozdiely vo výsledkoch neboli až tak výrazné a pre ďalšie dokázanie ich tvrdení by bolo nutné pracovať s väčšou skupinou ľudí. Nie je teda možné utvárať definitívne závery. Už teraz je však isté, že prepojenie medzi dobrým spánkom a pamäťou existuje. Podporuje to viacero štúdií z roku 2015 aj z roku 2012.

Výsledky štúdie však neznamenajú, že teraz môžete odložiť všetky knihy a jednoducho spať. Podľa vedcov je najefektívnejšie pravidelné učenie s poobednými siestami pre relax. Aj Cousinov tím je presvedčený o tom, že popoludňajšie zdriemnutia zvyšujú efektivitu práce. „Aj u nás v labáku si pravidelne zdriemneme a dokonca k tomu členov tímu povzbudzujeme.“

.src

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť