commons.wikimedia.org
Nezaradené

Na Zemi sa nachádza hneď niekoľko meteoritov, najväčší z nich váži až 60 ton

Viete o tom, že zopár naozaj obrovských meteoritov máme aj na našej planéte?

Vážia desiatky ton a sú atrakciou pre mnohých ľudí. Tieto mimozemské telesá putujú vesmírom a občas zablúdia aj do našej atmosféry. Ako sa hovorí, silnejší prežije. Tak je to aj s týmito, na prvý pohľad obyčajnými kameňmi. Vyhĺbili zopár kráterov a priniesli niekoľko nových informácií. Pozrite sa na tie najväčšie z nich.

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše a ukážeme vám hneď ten NAJ. Volá sa Hoba.

Meteorit Hoba – 60 ton

Foto: commons.wikimedia.org

Nachádza sa v Namíbii a tak ako dopadol, tak aj zostal. Je totiž taký ťažký, že s ním ešte nikto nepohol a ani ho nepremiestnil. Váži 60 ton. Väčšinu jeho hmoty tvorí železo a predpokladá sa, že na Zem dopadol približne pred 80 000 rokmi. Jeho odhalenie sa pripisuje Jacobovi Hermanovi Britsovi, ktorý ho náhodne objavil počas práce na poli.

Ďalším je časť pochádzajúca zo skupiny meteoritov Campo del Cielo. Pomenovali ho El Chaco a váži 37 ton. Odhalili ho v 60. rokoch a raz sa ho dokonca pokúsili aj ukradnúť. Nuž, nenápadné to nebolo.

Meteorit El Chaco – 37 ton

Foto: es.m.wikipedia.org

Meteority však neležia na zemskom povrchu len tak. Sú predmetom rôznych výskumov alebo aj terčom domácich remeselníkov. Čudujete sa? Príkladom je Cape York meteorit, zvaný tiež Agpalilik, vážiaci 20 ton. Objavili ho na území Grónska v roku 1993. Ako materiál na výrobu harpún či iných nástrojov poslúžili jeho okolité úlomky inuitovi, ktorý náhodou sídlil hneď vedľa.

Cape York meteorit – 20 ton

Foto: commons.wikimedia.org

No a tento kúsok na záver, vážiaci 15 ton, je oproti ostatným síce malý, no má svoje veľkostné prvenstvo v Spojených štátoch amerických. Plný železa a niklu sa s menom Willamette vyníma v múzeu mesta New York. Za jeho objaviteľa sa považuje Ellis Hughes. Ten si totiž všimol, že nejde len tak o hocijaký kameň a pokúsil sa ho tajne preniesť na svoj pozemok. Žiaľ, to sa mu nepodarilo, no aspoň jeho meno sa dodnes spája s odhalením vesmírneho telesa.

Meteorit Willamette – 15 ton

Foto: commons.wikimedia.org

zdroj: sciencealert.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť