V súčasnom svete plnom xenofóbie a rasizmu nie je na škodu si pripomenúť, že udalosti druhej svetovej vojny nie sú až tak vzdialené. Takéto správanie a postoje dokážu priviesť k moci podobné vlády alebo jedincov, ako sa to stalo aj za čias Hitlerovského Nemecka. Našťastie sa vždy nájdu aj významné osobnosti z radov menšiny či utláčaného národa, ktoré dokážu zorganizovať odboj proti takýmto hnutiam. Tu je 8 najznámejších židov, ktorí počas aj po druhej svetovej vojne nacistom poriadne nakopali zadky.
1. Wiliam Cohen, ktorý zjednotil amerických židov proti Hitlerovi
Foto: commons.wikimedia.org
Už v roku 1933 správne vytušil Wiliam Cohen, že nacistická rozpínavosť nie je zanedbateľná a ako bývalý kongresman New Yorku vyhlásil bojkot na nákup tovaru z Nemecka.
Každý žid, ktorý dá čo len penny za nemecký tovar, je zradcom vlastných ľudí.
Toto vyhlásil Cohen na stretnutí židovských vojnových veteránov. Hoci táto ignorácia Nemcov v agresii nezastavila, pomohla upevniť americký židovský odboj a posilnila opozíciu proti nacistickému hnutiu.
2. Danuta Danielsson, ktorá v 80-tych rokoch zbila kabelkou švédskych neo-nacistov
Foto: en.wikipedia.org
Veľa sa o tejto židovke s poľským pôvodom nevie, no preslávila ju táto fotografia, kde bije stúpenca neo-nacizmu po hlave svojou kabelkou. A ak sa poriadne sústredíte na celkový obraz, isto uznáte, že fotografia má aj istý humorný podtón 🙂
3. Leon Felhendler a 4. Alex Pechersky, ktorí pomohli zatvoriť koncentračný tábor
Títo dvaja židia viedli 300 ich spoluväzňov počas veľmi hrdinského úteku z koncentračného tábora Sobibor. Bol to najväčší hromadný útek druhej svetovej vojny. Aj keď nakoniec prežilo asi iba 50 z utečených väzňov, ich zásluhou musel byť koncentračný tábor zatvorený. Obaja z vodcov sa dožili konca vojny a ich hrdinský čin bol neskôr zdokumentovaný vo filme Útek zo Sobiboru (1987).
5. Simon Wiesenthal, ktorý sa po vojne stal lovcom nacistov
Foto: commons.wikimedia.org
Prežil koncentračný tábor, prežil zavraždenie jeho rodiny, prežil oddelenie od manželky aj pochod smrti. Po vojne sa usadil v Rakúskom Linzi a svoj život obetoval jedinému cieľu – pochytaniu nacistov a predvedeniu ich pred súd. Chytal ich po celom svete a najskôr bol na všetko sám, neskôr cez vlastnú organizáciu Židovské dokumentačné centrum. Chytil Adolfa Eichmanna v Argentíne, Franza Stangla v Brazílii aj Karla Silberbauera – agenta, ktorý uväznil Annu Frankovú – v Rakúsku. Okrem toho pochytal mnoho bývalých agentov SS v západnom Nemecku. Za zmienku stojí aj to, že zomrel v úctyhodnom veku pri hre na svoju elektrickú gitaru.
6. Getrturde Boyarski, ktorá Nemcom zapálila most, po ktorom chodili zásoby
Po tom, ako boli jej rodičia a súrodenci zabití v poľských lesoch, Gertrude povedala ruskému veliteľovi nasledovnú vetu:
Chcem bojovať a pomstiť sa za svoju celú rodinu!
Po tomto vyjadrení sa Gertrude pripojila k sovietskym vojakom a bojovala proti nacistom. Podľa jedného jej spolubojovníka, osobne zapálila most, ktorý Nemci používali na zásobovanie vojska jedlom a zbraňami. Pri tomto akte boli odhalení a dostali sa pod nacistickú paľbu. Napriek tomu vytrvali a most spálili.
Isto tu nie sú opísané hrdinské činy všetkých židov utláčaných počas druhej svetovej vojny, no i tieto nám všetkým pripomínajú, že ľudia bez ohľadu na pôvod sú schopní veľkých činov, najmä keď ide o život.
zdroj: upworthy.com