Nezaradené

Ženský orgazmus nie je potrebný k otehotneniu. Prečo ho potom ženy majú?

Vedci stále nenašli odpoveď na otázku, koľko typov orgazmov môže mať žena. Pokúsili sa však odpovedať nato, prečo žena vôbec má orgazmus. Aký je jeho význam z pohľadu evolúcie?

Bez orgazmu žena v minulosti neotehotnela

Tím vedcov z Univerzity Yale si myslí, že konečne prišiel na odpoveď. Najprv sa predpokladalo, že sa ženský orgazmus vyvinul ako sprievodný jav mužského, no dnes sa vedci domnievajú, že bol potrebný na podporu vzťahu medzi partnermi a v minulosti bol zrejme kľúčovým spúšťačom ovulácie ženy.

Keď ženy zažívajú orgazmus, vylučujú dva hormóny (oxytocín a prolaktín), ktoré u samičiek ostatných cicavcov spúšťajú ovuláciu. Bez nej, ako vieme, nie je možné prirodzené počatie. Preto je viac než pravdepodobné, že rovnako to fungovalo aj u žien.
o-ORGASM-FACTS-facebook
img: via huffpost.com

Dnes plní iba sekundárnu funkciu

Časom sa u žien vyvinula schopnosť ovulovať v pravidelných intervaloch nezávisle na ich sexuálnej aktivite. A tak sa táto hormonálna funkcia stala zbytočnou, no je stále prítomná a plní sekundárnu úlohu.

To, že ženský orgazmus nemá viac užitočnú funkciu z hľadiska reprodukcie neznamená, že je zbytočný. Práve naopak. Sex by si mali ľudia užívať a tak orgazmus získal novú primárnu funkciu.

img: via iflscience.com

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť