Zamysleli ste sa niekedy prečo sa dolár volá dolár? Alebo ako vznikol pre indickú menu názov rupia? Toto sú príbehy, ktoré sa skrývajú za tými najznámejšími platidlami.
Spojené kráľovstvo: libra šterlingov
Britská libra je najstaršou menou sveta. Používali ju už pred viac ako 1000 rokmi v anglosaskej Británii. Aj preto nie je názov libra šterlingov celkom jasný. Najpravdepodobnejšie sa názov odvíja od anglického archaizmu „steorra“ čo znamená hviezda(star). K slovu bola pridaná prípona –ling čo potom v preklade znamenalo malá hviezda. Toto slovné spojenie bolo v slangu používané na označenie malej striebornej penny.
Keď vzniklo saské kráľovstvo v Británii, začali raziť 240 šterlingov z libry (jednotka hmotnosti) striebra. Platby boli preto merané v librách šterlingov a to je celý názov platidla, ktorým sa v Británii platí. Neprekvapí, že aj názvy ďalších mien na svete boli odvodené od jednotiek hmotností ako napríklad marka, líra, peso alebo rubeľ.
img: via thestar.com
Spojené štáty americké: dolár
Spojené štáty si zvolili dolár ako národnú menu v roku 1792, pretože tento názov vychádzal z ich histórie. Všetko začalo ešte v roku 1500, kedy gróf Hieronymus Schlick začal raziť strieborné mince s názvom Joachimstaler. Joachimstal bolo údolie, kde sa ťažilo striebro na mince a prípona –er odkazovala na nemecké korene.
Skrátene sa v nemčine tejto mene hovorilo Taler a toto slovo s malými zmenami zdomácnelo aj v iných krajinách napr. švédsky „daler“, nórsky „dalar“ alebo holandský „daaler“.
Ak tipujete, že do USA sa dostal názov tejto meny počas kolonizácie, tipujete správne. Španielske mince mali rovnakú veľkosť a váhu ako holandské „doláre“ a preto sa im začalo hovoriť španielske doláre. Boli distribuované do španielskych kolónií a stali sa tak obľúbenými, že doláre sa nakoniec stali jedinou oficiálnou menou.
Európska únia: euro
Je zrejme jasné, že názov európskej meny vznikol skrátením slova Európa. Ale odkiaľ sa vzal názov kontinentu Európa? Vychádza z mena postavy v gréckej mytológii Europa, ktorej meno zase pochádza zo slova „Eurys“, čo znamená široká tvár. Nie je jasné prečo bol takto pomenovaný kontinent, ale Gréci tvrdia, že na území zvanom Európa žili už od roku 522 pred n.l. Časom sa toto pomenovanie rozšírilo na celý kontinent.
Japonsko: jen
Zavedený bol v roku 1871 a jeho názov je odvodený od japonského slova えん (en). Toto slovo znamená okrúhly a lingvisticky nadväzuje na čínsky juan a juhokórejsky won.
Keď dochádzalo k obchodovaniu so striebrom, dorazili do týchto končín španielske a mexické doláre, ktoré volali aj „strieborné kruhy“. Anglický hovoriaci návštevníci prepisovali japonské slovo en ako yen. Za všetko môže pravdepodobne misionár James Curtis Hepburn, ktorý vydal prvý Japonsko-anglický slovník, v ktorom všetky písmená „e“ prepisoval ako „ye“.
Neskoršie vydanie slovníka už všetky „y“ vypustilo, ale pomenovanie yen už tak zdomácnelo, že sa nakoniec vláda rozhodla takto pomenovať oficiálnu menu.
Švajčiarsko: frank
Názov meny frank vychádza z názvu krajiny – Francúzsko. Tu bol oficiálnou menou od roku 1795 až do roku 1999. V roku 1850 prevzali tento názov aj Švajčiari pravdepodobne preto, že táto mena bola v regióne obľúbená.
Prvé francúzske franky boli zlaté mince razené v roku 1360. Vydržali iba 20 rokov. Názov meny bol znovu používaný v rozmedzí rokov 1575 a 1641, kedy sa názov frank stal ustáleným pojmom pre peniaze.
Ak rozmýšľate, kde sa vzal názov Francúzsko(France) vedzte, že má korene v nemčine zo slova „frank“, čo znamenalo slobodný, voľný(free). Takže franky sú doslova slobodné peniaze.
img: via http://pngimagesfree.com
India: rupia
Rupie používa množstvo krajín. Názov tejto meny vychádza zo sanskritu(najstarší známy indoárijsky jazyk) a v preklade znamená lisovaný, keďže kúsok striebra musel byť zlisovaný, aby z neho vznikla minca.
Táto mena sa v Indii používala už od roku 1500 n.l. Strieborné mince sa nazývali rupie, zlaté mali názov mohur a medené sa volali dam.
img: via isciencemag.co.uk