Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, či ikonických 7 divov sveta bolo vždy sedem? Boli vždy tie isté? Odpoveď vás môže prekvapiť.
Sedem divov starovekého sveta si vyslúžilo svoje pomenovanie práve kvôli ich veľkoleposti. Boli to stavby, ku ktorým ľudia neskôr prechovávali úctu. Spočiatku sa brali ako pamiatky, ktoré ste jednoducho museli vidieť. V staroveku sa stali prvotinou turistickej atrakcie. Mnohí o nich informovali ako o zázračných stavbách a odporúčali ich navštíviť. Jedným z prvých, kto o nich písal bol historik Herodotos.
Časom sa ľudia samotnému obdobiu stvorenia týchto monumentov čoraz viac vzďaľovali. Pamiatky či videnia po grécky theamata prešli k slovíčku thaumata čo v podstate znamená zázrak či div. Odvtedy sa toto pomenovanie udomácnilo v jazyku všetkých.
Zoznam nebol vždy rovnaký
Ovplyvnilo ho viacero ľudí a pohľadov. V minulosti fungovali rôzne zoznamy divov sveta, niektoré boli vyradené, iné zase doplnené. Napríklad biskup Gregor z Tours mal v istom čase vlastný zoznam, ktorý bol výrazne ovplyvnený kresťanstvom. Poradie ako ho poznáme dnes pochádza pravdepodobne z čias renesancie. Medzi tým súčasným a tým zo staroveku sú len nepatrné rozdiely.
Súčasný zoznam siedmich divov znie:
Egyptské pyramídy
Semiramidine visuté záhrady
Artemidin chrám v Efeze
Diova socha v Olympii
Mauzóleum v Halikarnasse
Rodoský kolos
Alexandrijský maják