Tento zelený morský slimák má oveľa viac spoločného s rastlinami, než len podobu. To preto, že tento malý tvor si ukradol gény, ktoré majú aj rastliny. Tým sa stal prvým zvieraťom, ktoré je schopné produkovať chlorofyl, rovnako ako rastliny. To znamená, že sa môže spoľahnúť na prísun živín počas procesu fotosyntézy.
Elysia chlorotica, ako je tento tvor známy vo vedeckej komunite, je nielenže schopný fotosyntézy, ale nedávne štúdie dokazujú, že tento morský slimák má začlenené niektoré gény z rias do svojej vlastnej DNA.
img: via mymodernmet.com, Patrick Krug
Od roku 1970 vedci vedeli, že Elysia chlorotica je schopný získať chloroplasty z rias Vaucheria litorea. Bolo zistené, že slimáky tieto chloroplasty vložia do organel svojich tráviacich buniek. Tie následne udržiavajú a živia procesom fotosyntézy. Avšak doteraz nikto netušil, ako tieto prebraté chloroplasty udržať na dlhšiu dobu. To bolo záhadou až kým štúdia neukázala, že chromozómy morského slimáka obsahujú gény, ktoré kódujú chloroplastové proteíny získané od riasy.
img: via mymodernmet.com, Patrick Krug
img: via mymodernmet.com, Patrick Krug
Takže zatiaľ čo si každá nová generácia týchto živočíchov bude musieť ukradnúť nové chloroplasty od rias, gény nevyhnutné na opravu chloroplastov a ich schopnosť fotosyntézy majú už v genóme. Tento tvor je tak jediným známym príkladom funkčného prenosu génov z jedného mnohobunkového organizmu na druhý. Čo je aj úžasným ukazovateľom rapídnej evolúcie v živočíšnom svete.