Nezaradené

Zvláštne sfarbené kamene jazera McDonald vynikajú v priezračne čistej vode

The Glacier National Park v štáte Montana, je domovom pre viac ako 700 jazier. Len 131 jazier je však pomenovaných. Približne 200 jazier má viac ako päť árov a 12 z nich presahuje tisíce árov. Voda v jazerách je priezračne čistá. Čistota vody je totižto určená celoročnými nízkymi teplotami. Teploty nepresiahnu 30 stupňov a tým sa zabraňuje vzniku rias.

Jedným z najnápadnejších znakov niektorých z týchto jazier je prítomnosť rôznych farebných hornín a kamienkov, tesne pod hladinou vody a na pobrežiach. Kamene majú sfarbenie od tmavo červenej až do gaštanovej farby, a zo zelenej až do modrej. Presne tieto kamene je možné vidieť vo veľkom množstve na brehu jazera McDonald na západnej strane parku. Práve jazero McDonald je najväčším jazerom v The Glacier National Park s rozlohou 6 823 árov. Je to tiež najdlhšie a rovnako aj najhlbšie jazero.

lake-mcdonald-colored-pebbles-810
img: via amusingplanet.com

Farba skál je určená prítomnosťou alebo neprítomnosťou železa. Svetlé červené kamene boli uložené v plytkých vodách. Tam bolo železo zoxidované počas prílivu na slnku. Skaly s týmto sfarbením majú často staré zvlnené ryhy.

lake-mcdonald-colored-pebbles-66
img: via amusingplanet.com

Bohato sfarbené zelené kamene boli uložené v hlbších vodách než červené. Aj keď tieto horniny obsahujú rovnaké množstvo minerálov železa, neboli vystavené rovnakému vplyvu kyslíka a oxidácia bola obmedzená.

 

Tieto kamene sú všade naokolo v The Glacier National Park  a boli vytvárané v rôznych etapách. Najprv sa pôsobením ľadovca horniny rozlomili na malé kamienky a rieka ich obmývala ďalej. Tieto malé časti hornín sa potom stali dnom jazier. Vodnou eróziou boli potom vybrúsené do hladných kamienkov.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť