caj cierny zeleny a dalsi
Fakty, Jednohubky, Zaujímavosti

10 faktov o po vode druhom najrozšírenejšom nápoji sveta: Čaji

Má za sebou neobyčajne pestrú a zložitú históriu. Pochádza z hornatého územia na juhu Číny na hraniciach s Indiou a Barmou. Niekomu môže čaj pripadať ako obyčajná požívatina, ktorá si nezaslúži zvláštnu pozornosť. V skutočnosti ide o jednu z najzaujímavejších potravín sveta.

1. Čaj nám prospieva

Čaj, okrem iných látok, obsahuje polyfenoly –  antioxidanty, ktoré opravujú poškodené bunky a pomáhajú napríklad pri potláčaní rakoviny, kardiovaskulárnych chorôb,  osteoporóze alebo cukrovke. Všetky druhy čaju – zelený, čierny, biely a aj červený obsahujú okrem polyfenolov aj flavonoidy,  ktoré takisto pomáhajú udržať zdravie.

2. Na jednu libru (0,45 kg) čaju potrebujeme okolo 2000 čajových lístkov

Väčšina čaju sa pestuje v Indii a na Srí Lanke. Najlepší čaj je vypestovaný vysoko v horách a je ručne zberaný.

3. Dokonca sa pestuje aj v USA

Niekoľko čajových plantáži sa nachádza na pobreží Južnej Karolíny a na Hawaiiských ostrovoch.

4. Je menšia pravdepodobnosť, že dostanete „caffeine crash“  po čaji ako pri káve

„Caffeine crash“ je anglický názov pre stav, ktorý nastáva po tom, čo sa kofeín z tela úplne vyplaví. Najčastejšie príznaky sú bolesť hlavy  a únava. Napriek tomu, že čaj obsahuje kofeín, tento stav po čaji takmer nepocítite. Prečo? Pretože vysoký obsah antioxidantov zabraňuje rýchlemu vstrebávaniu kofeínu a jeho účinky pomaly odoznejú, jeho nedostatok nie je nárazový. Samozrejme, vďaka pomalšiemu vstrebávaniu ostanete aj dlhšie čulý ako pri káve alebo energetických nápojoch.

5. Neskladujte čaj blízko kávy alebo korenín

Čaj veľmi dobre vstrebáva vlhkosť a pachy. Ak ho necháte blízko niečoho veľmi aromatického, čaj nasaje vôňu a zmení chuť. Ak nasaje vlhkosť, stratí kvalitu. Preto je vhodné (hlavne kvalitnejší) čaj skladovať v samostatných nádobách neprepúšťajúcich vlhkosť ani pachy.

6. Američania ochutnali prvý ľadový čaj už v roku 1904

Richard Blechyden prezentoval na výstave v  St. Louis čaj. Avšak bolo moc teplo a o horúci nápoj nikto nejavil záujem. Neskôr sa rozhodol do čaju pridať ľad a vytvoril tak osviežujúci nápoj do horúceho letného dňa. Čaj sa stal (spolu s Egyptským tanečníkom) hitom výstavy.

7. V skutočnosi sa za čaj považujú len lístky  z rastliny Camellia sinensis (čajovník čínsky) . 

Z lístkov tejto rastliny sa rôznymi spôsobmi vyrába čierny, zelený a biely čaj. Čaje z rôznych byliniek a ovocí je vhodnejšie nazývať výluhmi.

8. Ak si chcete vychutnať skvelý čaj, načasovanie je dôležité

Nie, nehovoríme o čaji o piatej ale o dobe lúhovania. Čierny čaj je vhodné lúhovať 3-5 minút. Zelený dokonca 1-2 minúty, potom sú oba moc horké a trpké. Biely čaj zvyčajne do troch minút, potom stráca lahodnosť.

9. V Ázii už pred 11 000 rokmi používali keramické čajové sety

Do Európy dorazili až v 16. storočí. Keramika je na čaj najvhodnejšia, udržiava nápoj pomerne dlho teplý.

10. Druh “ Darjeeling“ rastie na úpätí Himalájii

Toto prostredie dodáva tomu čiernemu čaju zvláštnu „perlivú“ chuť  a preto je označovaný ako „šampanské medzi čajmi“.

.src

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.