obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

10 najzaujímavejších faktov o Stalinovi

Josif Vissarionovič Stalin, prakticky neobmedzený vládca Sovietskeho zväzu v rokoch 1922 – 1953. Nenávidený, ale i uznávaný, tvrdý človek, ktorý nepoznal zľutovanie. Poďme sa spoločne pozrieť na 10 najzaujímavejších faktov o tomto človeku, ktorý sám seba nazval „Mužom z ocele“.

1

Josif Stalin, ktorý osobne podpísal okolo 40 000 rozsudkov smrti, bol 2-krát nominovaný na Nobelovu cenu za mier.

2

Stalin zakázal v Sovietskom zväze film „Ovocie hnevu“, pretože zobrazoval, že aj chudobní Američania si mohli dovoliť kúpiť auto.

3

Väzni v Sovietskom zväze si často nechávali na svoje telá tetovať Stalinovu tvár, aby na nich strážnici nemohli strieľať. Bolo totiž zakázané strieľať na akúkoľvek podobizeň vodcu Sovietskeho zväzu.

4

Stalin meral 1,63 metra a bol nižší ako Napoleon. Prezident USA H. Trumann ho po prvom stretnutí označil za drobčeka.

5

Na pohrebe svojej prvej manželky v roku 1907 povedal:“Toto stvorenie zmäkčovalo moje kamenné srdce. Zomrela s ňou aj moja posledná viera v ľudstvo.“ Nakoniec sa tak rozrušil, že skočil do hrobu na jej rakvu a museli ho odtiaľ vytiahnuť.

6

Počas druhej svetovej vojny padol Stalinov syn Yakov do zajatia nacistov. Nacisti ponúkli, že ho prepustia výmenou za poľného maršala Friedricha Paulusa. Stalin odmietol so slovami:“Nevymením predsa poľného maršala za nadporučíka.“ Yakov nakoniec zomrel v zajatí.

7

V roku 1949, keď navštívil Sovietsky zväz čínsky vládca Mao Ce-tung, dal Stalin inštalovať špeciálne toalety pre zber a analýzu Maových exkrementov.

8

Sovietska tajná polícia zavraždila na Stalinov rozkaz 22 000 poľských dôstojníkov. Roosevelt a Churchill tento čin popreli a obvinili z neho nacistov, pretože sa báli straty spojenectva zo strany Stalina.

9

V roku 1920 poslal Stalin do Afriky odborníka na chov zvierat, v snahe páriť ľudí a šimpanzov, pre vytvorenie supervojaka.

10

Prvým Američanom, ktorý ohlásil Stalinovu smrť bol Johnny Cash. V tom čase pracoval ako radista Air Force v Nemecku, kde zachytil sovietske vysielanie.

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.