modre oci
en.wikipedia.org
Nezaradené

10 posledných diel slávnych umelcov

Zaujímalo vás niekedy ako by mohli vyzerať posledné diela slávnych umelcov?

Ak áno, ste na správnom mieste a dnes vám ponúkame 10 posledných diel maliarov ako boli Picasso, či Monet.

1

Salvador Dali: Lastovičí chvost (1983)

img: via boredpanda.com

Názov „Lastovičí chvost“ nesie posledné dielo Salvadora Daliho z roku 1983. Odrzkadľuje Daliho chápanie matematickej Teórie katastrofy, ktorú vytvoril francúzsky matematik Rene Thom v roku 1960.

2

Vincent Van Gogh: Korene stromu (1890)

img: via boredpanda.com

Za posledné dielo Van Gogha sa považuje maľba „Korene stromu“, ktorú namaľoval v Auvers-sur-Oise vo Francúzsku, krátko potom ako opustil psychiatrickú liečebňu v Saint-Rémy.

3

Claude Monet: Lekná (1926)

img: via boredpanda.com

Súbor posledných Monetových diel bol poznačený zhoršeným zrakom tohto vynikajúceho impresionistu. Do posledných okamihov svojho života zostal verný svojim milovaným leknám, ktoré boli zhrnuté v zbierkach od roku 1920 až 1926. Hoci mal ku koncu problémy rozoznať farby v dôsledku šedého zákalu, na kráse jeho diel to rozhodne neubralo.

4

Pablo Picasso: Autoportrét

img: via boredpanda.com

Picasso svoj autoportrét nakreslil na papier pastelkou v roku 1972. Zomrel ako 91 ročný necelý rok po tom ako vytvoril toto svoje posledné dielo.

5

Jean-Michel Basquiat: Jazda so smrťou (1988)

img: via boredpanda.com

„Jazda so smrťou“ naznačuje príchod konca aj v prípade Basquiata, ktorý maľbu vytvoril krátko pred svojou smrťou, ktorá prišla vo forme predávkovania heroínom.

6

Gustav Klimt: Nevesta (1918)

img: via boredpanda.com

Predstaviteľa secesie, ktorý predbehol svoju dobu postihla v roku 1918 mozgová mŕtvica a mnoho jeho diel zostalo nedokončených. Jedným z nich bola aj maľba Nevesta.

7

Frida Kahlo: Viva La Vida (1954)

img: via boredpanda.com

Svoje posledné dielo dokončila Frida Kahlo 8 dní pred svojou smrťou. Znázorňuje melóny, ktoré sú typickou črtou mexického umenia, ale aj obľúbeným symbolom pri Oslavách dňa mŕtvych.

8

Francis Bacon: Štúdia býka (1991)

img: via boredpanda.com

„Štúdia býka“ bolo dokončené len niekoľko mesiacov pred smrťou Francisa Bacona, ktorý zomrel na následky chronickej astmy. Umelec vedel, že koniec je blízko, čo aj precítil vo svojom finálnom diele.

9

Edouard Manet: Un bar aux Folies Bergère (1882)

img: via boredpanda.com

Tento francúzsky maliar bol jedným z prvých umelcov 19.storočia, ktorý znázorňoval moderný život v prechode od realizmu k impresionizmu. Svoje posledné dielo „Un bar aux Folies Bergère“ dokončil v roku 1882, rok predtým než zomrel po amputácii nohy v dôsledku gangrény.

10

Rembrandt Harmenszoon van Rijn: Simeonov chválospev (1669)

img: en.wikipedia.org

Toto dielo zostalo v Rembrandtovej dielni po jeho smrti nedokončené. Predpokladá sa, že žena na maľbe je Panna Mária. Nanešťastie, sa s týmto dielom zaobchádzalo veľmi nešetrne, a tak je dnes z neho už len ruina.

.src

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť