Nezaradené

10 úžasných dôkazov zvieracej inteligencie

V nasledujúcom článku sa pozrieme na niekoľko zaujímavých vecí, ktoré vás možno o zvieratách prekvapia. Pozrieme sa totiž na to, aké sú tieto nemé tvory inteligentné.

1. Vrany by mohli byť rovnako inteligentné ako vaše dieťa

vrana

Inteligencia vrán môže vraj podľa nedávnych výskumov súperiť s inteligenciou 7-ročného dieťaťa. Tieto výskumy napríklad ukázali, že vrany úspešne dokončili výskum, kde mali do vody nahádzať toľko kameňov aby sa zdvihla hladina neprístupnej potravy. Tento test ukončili skúmané jedince na výbornú.

2. Včely nepotrebujú k vysokej inteligencii veľký mozog

vcela

Včely podľa výskumov dokážu kategorizovať objekty, rozumieť protikladom či rozlišovať tvary. 

3. Psy ovládajú matematiku a učia sa slová

pes

Výskumy preukázali že psy dokážu rozpoznať chybu v jednoduchých výpočtoch (1+1=3 apod.) a priemerný pes sa dokáže naučiť až 165 slov. Super-psy, teda tie na horných priečkach rebríčku inteligencie psov, sa dokážu naučiť až 250 slov a signálov.

4. Ryby nie sú hlúpe

zlata rybka

Ryby podľa výskumov dokážu rozlišovať medzi väčším a menším množstvom. Vedci majú tiež podozrenie že ryby majú minimálne podobné matematické schopnosti ako psy. K potvrdeniu týchto teórií však zatiaľ neexistujú metódy.

5. Majstrovský zlodej – Kakadu

kakadu

Papagáje kakadu sú všeobecne považované za najväčších zlodejov v ríši zvierat. Na univerzite vo Viedni dostal kakadu menom Pipin za úlohu vykradnúť trezor podľa pokynov, pričom odmena pre neho boli obľúbené oriešky. Bez akejkoľvek pomoci sa mu podarilo vylúpiť trezor za dve hodiny.

6. Slon, ktorý hovorí kórejsky

korejsky slon

Ázijský slon menom Koshik dokáže imitovať ľudskú reč v Kórejčine. Momentálne pozná slová: Annyong (ahoj), Anja (sadnúť), Aniya (nie), Nuo (ľahnúť), Choah (dobré).

7. Hudba pre zlaté rybky

zlata rybicka

Zlaté rybky podľa výskumov nielen počúvajú hudbu ale ju aj rozlišujú. Zlatej rybke v nádrži boli pri teste náhodne púšťané melódie od Bacha a Stravinského. Rybka nemala problém rozlíšiť skladateľov.

8. Metodický dravci

modrooky had

Hady nezabíjajú svoju korisť podľa inštinktov, ako by si niekto mohol myslieť. Podľa nedávno zverejnených výskumov svoju obeť sledujú až do smrti. V prípade nevydareného priameho útoku tiež hady dokonale predstierajú smrť, a keď sa obeť priblíži bližšie na kontrolu hada má už osud istý. 

9. Najlepší priateľ človeka ? Kôň

kon a dieta

Možno ste si mysleli že najlepší priateľ človeka je pes, no posledné výskumy ukázali, že je to možno inak. Kone podľa výskumov NIKDY nezabudnú na svojich ľudských priateľov. Podľa vedúcej výskumu si kone dokonale pamätajú ľudské slová a ľudský hlas tiež vnímajú lepšie než psy. 

10. Delfíny ako nástupci ľudskej rasy

delfin vo vode

Delfíny sú podľa výskumov desiatok neurológov len krôčik od mozgov Homo Sapiens Sapiens, a teda moderného človeka. V súčasnosti dokonca prebiehajú mnohé výskumy, ktoré nám v budúcnosti pomôžu s týmito zvieratami komunikovať. Nie opice, ale delfíny by sa tak mohli stať prípadnými nástupcami ľudskej rasy.

 

Text: Jozef Kotrý

Zdroj: News.Discovery.com | Zdroj multimediálnych súborov: News.Disvovery.com | Úvodná fotografia: Xfinity.net

Jazyková korektúra: Tomáš Lopeň

Preklad: Jozef Kotrý

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť