modre oci
Nezaradené

10 zaujímavostí o ľudskom tele, ktoré ste pravdepodobne ešte nepočuli (1)

Naše telo je obrovský komplexný stroj. Ako presne pracuje, sme stále detailne nepopísali ani dnes. Tu sú však niektoré zaujímavé fakty, o ktorých vieme.

1

Stroncium

Stroncium-90, je izotop vznikajúci pri nukleárnom štiepení, a je chemicky veľmi podobný vápniku. To znamená, že ak je po nukleárnej reakcii inhalované, naše telo ho použije ako by použilo vápnik – napríklad ho zabuduje do kosti, kde stroncium ožaruje kostnú dreň.

screenshot_2

2

„Fracture Putty“

V preklade „zlomeninový tmel“, je materiál, ktorým ak obalíme zlomeninu kosti, dokáže niekoľko dní úplne zastupovať zocelenú kosť. Dokáže napodobniť osteokonduktívnu štruktúru, ktorá vzniká v mieste poškodenia pri normálnom liečení kosti.

3

Prirodzene tvrďas

Mužské črty tváre sa zrejme vyvinuli na to, aby zniesli úder. Výskumníci zistili, že kosti, ktoré sú pri bitkách najčastejšie zlomené, sa najviac v priebehu vývoja menili a sú najviac viditeľnými znakmi medzi pohlaviami.

4

Bez limitov

Zvyčajne nikto z nás nepovažuje jedlo za príliš sladké, kým mu neprestanú rásť kosti. U malých detí je veľkosť stráviteľnej dávky cukru nelimitovaná.

5

Kamenný

Existuje choroba nazvaná „Syndróm kamenného človeka“. V princípe ide o to, že telo každé poškodené tkanivo opraví ako kosť. Rokmi sa tak z postihnutých ľudí doslova stávajú sochy.

6

Nahusto

Pár ľudských chodidiel obsahuje 52 kostí – to znamená 25% z celkového počtu kostí tela.

screenshot_3

.src

7

Menší omyl

V múzeu v Chinon je vystavený fragment kosti, ktorý mal patriť Johanke z Arku. Analýza ukázala, že patrí múmii z Egypta.

8

Profesná deformácia

Archeológovia dokážu vždy povedať, či človek, ktorého kostru našli, bol lukostrelec. Celý proces používania luku vyžaduje toľko sily, až sa telo potrebuje prispôsobiť istými deformáciami kostí.

9

Neverte reklamám

Dokázalo sa, že vápnik zďaleka nie je pre kosti tak dobrý, ako vitamín K. Takže populárna povera o pití mlieka vôbec nemusí byť tak prospešná, ako napríklad avokádo, broskyne, či banány.

10

Nebezpečný pokus

Jedna spoločnosť ilegálne testovala kostný cement, čím sa jej podarilo zabiť 5 pacientov. Cement im bol injekčne podaný do chrbtice, bohužiaľ, odtiaľ unikol do žíl, čím spôsobil masívne poškodenia srdca a pľúc. Ako to už býva, všetci vysoko postavení predstavitelia spoločnosti si šli posedieť iba na necelý rok.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť