zlato titulka
Nezaradené

10 zaujímavostí o zlate, ktoré ste pravdepodobne nevedeli

Zlato nás už od nepamäti fascinuje a je považované za niečo veľmi cenné. Na našej planéte sa objavilo približne pred 4 miliardami rokov ako meteorová smršť, ktorá so sebou priniesla aj 20 miliárd ton zlata a iných cenných kovov a materiálov.

(výskum z r. 2011)

Zlato sa objavuje po celom starovekom svete. Staroveké civilizácie ho používali na výrobu obradných artefaktov a uctievali ho. Inkovia ho nazývali pot slnka, takisto je uznávané vo väčšine náboženstiev. Hodnota zlata určite spočíva v jeho vlastnostiach a zložení. Odlišuje sa hlavne svojim pekným vzhľadom. Prečo ľudia milujú zlato? Pripravili sme si pre vás 10 krátkych faktov o zlate.

1.

Zlato sa ako platidlo používa viac ako 6 000 rokov.

2.

Zlato je meno a zároveň celosvetovo obchodovateľná komodita.

3.

Na dne morí sa nachádzajú 3 miliardy dolárov v zlate a striebre.

4.

Ak by sme roztavili všetko nájdené zlato na Zemi. Zaplavilo by 3 olympíjske bazény.

5.

Vyrobiť jednu uncu zlata stojí v priemere 38 hodín práce a 5 300 litrov vody. Pre porovnanie,1 trójska unca váži 31,1 gramu a na kilogram zlata potrebujete 32 trojský uncí.

6.

Predpokladá sa, že do roku 2020 sa cena zlata zdvojnásobí. Ak by ste si kúpili pred sto rokmi auto, vyšlo by vás na 850 dolárov, čo je 42,5 trojských uncí zlata. Dnes by ste si za 42,5 uncí zlata kúpili luxusné auto v hodnote 45 000 dolárov.

7.

Zlato sa používa skoro všade. Nájde uplatnenie v klenotníctve, elektrotechnike i v sklárstve (sklo sa s ním farbí na červeno).

8.

Zlato je najvyhľadávanejším kovom

9.

Južná Afrika je najväčším producentom zlata a má najväčšie zásoby zlata na svete. Dalo by sa povedať, že všetko vyťažené zlato pochádza z jedného miesta (ťažilo sa aj u nás Kremnica, B. Štiavnica). Najväčším európskym producentom zlata je Rusko.

10.

Za posledných 100 rokov sa vyťažilo takmer 80% z celkových zásob zlata (asi 123 000 z celkových 155 000 ton).

Ďalšie pikošky napr. o zlatých minciach:

– Najdrahšia zlatá minca je z roku 1933, jej cena je 8 000 000 dolárov, vyrobených bolo len 13 mincí.

– Najobchodovateľnejšou mincou je Rakúska zlatá minca: Viedenský filharmonici. Ktorá je do dnešného dňa jedinou investičnou mincou s nominálnou hodnotou vedenou v eurách.

– Najstaršia zlatá minca, ktorá sa našla je zo starovekej gréckej Iónie z roku 580 pred n. l.

Zdroje: Kniha – Pestrá príroda, Video: https://www.youtube.com/watch?v=72LlBQQ5elo

Peter Šiška: https://www.facebook.com/financne

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť