modre oci
Nezaradené

Napoleonova mužnosť a iné pozostatky ukradnuté známym osobnostiam po smrti

Ani po svojej smrti nemajú pokoj

William Shakespeare a jeho lebka

Hovorí sa, že autor mnohých hier, pochovaný pred oltárom kostola Holy Trinity Church v Stratford-upon-Avon, je autorom aj vlastného epitafu.

Drahý priateľu, pre Kristove rany, nevykop
nikdy piesok, ktorý skrýva tento hrob.
Kto tento hrob zachová, nech Boh ho omilostí,
a nech je preklínaný, kto pohne moje kosti.“

Bohužiaľ ani takéto varovanie pravdepodobne neuchránilo miesto jeho posledného odpočinku od rúk  zlodejov. Posledné archeologické výskumy, ktoré sa konali v rámci prípravy dokumentu o spisovateľovi, môžu potvrdiť historku o krádeži lebky v roku 1794.

 Pripravovaný dokument vzniká pri príležitosti  400 rokov od smrti Shakespeara, 23. apríla 2016.

_88932262_shakespeare'sgraveimg:ichef-1.bbci.co.uk

Mussoliniho mozog

Pred niekoľkými rokmi, vnučka talianskeho diktátora oznámila polícii, že niekto predáva časť mozgu Benita Mussoliniho cez eBay, pričom pravidlá zakazujú predávať časti teľa. Je veľmi pravdepodobné, že ide o podvod. Ale nemôže byť vylúčená možnosť, že ide o ozajstnú časť Mussoliniho mozgu, pretože len časť mozgu sa vrátila jeho vdove, potom, čo bol zabitý na konci 2.svetovej vojny. Zvyšok by sa mal pravdepodobne nachádzať v USA.

Predappio_tomba (1)img:upload.wikimedia.org

Mozartova lebka

Desať rokov po smrti Wolfganga Amadeusa Mozarta (†1791), hrobár Joseph Rothmayer si ponechal ako suvenír Mozartovu lebku. Tá sa dedila v jeho rodine až do začiatku 20.storočia, kedy bola odovzdaná Medzinárodnej nadácii Mozarteum. Vedci stále nepreukázali pravosť lebky. Doposiaľ vykonané porovnávania DNA lebky z roku 2006 nezodpovedajú DNA pozostatkov dvoch Mozartových mŕtvych príbuzných. Možné sú podľa historikov dve vysvetlenia. Buď nejde o lebku Mozarta alebo to nie sú jeho príbuzní.

Podobne neostali nedotknuté ani pozostatky iných dvoch skladateľov. Ludwig van Beethoven a Joseph Haydn prišli tiež o časť, resp. celú lebku rukou zlodejov.

tumba-mozart (1)img:1.bp.blogspot.com

Všetko čo… neostalo z Thomasa Paine

Anglicko-americký politický aktivista, filozof a novinár dopadol asi najhoršie. Chudák Paine má podľa legendy svoje pozostatky roztrúsené po celom svete. Autor Zdravého rozumu – politického pamfletu umrel v roku 1809. Následne Paine-ov fanboy [slangový výraz pre človeka posadnutého určitým subjektom; pozn.autora] previezol jeho telo z USA do Anglicka. Niekoľko rokov bol „uskladnený“ v podkroví. Legenda hovorí, že časť jeho kostí bola zničená, časť použitá na výrobu gombíkov alebo predaná. Niektorí ľudia tvrdia, že vlastnia jeho pozostatky. Rebrá vo Francúzsku, lebka v Austrálii. Faktom ostáva, že k oficiálnemu pochovaniu nikdy nedošlo a jeho pozostatky zmizli.

8017871998_48e7f92d26_b (1)img:c1.staticflickr.com

Napoleonov penis

Nešlo priamo o krádež. Ale… stalo sa tak v roku 1821, kedy Napoleonov lekár Francesco Antommarchi pripravil počas pitvy bývalého francúzskeho cisára o jeho mužnosť. Vraj tento zákrok nebol zámerný. Penis sa dostal do vlastníctva Napoleonovmu kňazovi menom Paul Vignali, ktorý mu poskytol posledné pomazanie. V 70. rokoch 20. storočia americký urológ kúpil tento pozostatok a od toho času je majetkom jeho rodiny.

pg-35-napoleon-1-dea-gettyimg:static.independent.co.uk

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť