modre oci
Nezaradené

12 zaujímavých faktov ktoré ste nevedeli o Švajčiarsku

Prečítajte si, čo ste nevedeli o tejto malej a neutrálnej krajine…

1. Ak začne v noci silno snežiť nieje to žiadna tragédia. Pokiaľ si myslíte, že ráno bude takmer nemožné vyjsť autom z domu tak ste na omyle. Všetky cesty sú vyčistené najneskôr do ôsmej hodiny ráno.svajciarsko-sneh-dom-galeria

2. V prípade atómovej vojny majú Švajčiari bunkre schopné prijať 100% populácie krajiny.

3. V prípade vojny môžu byť diaľnice premenené na pristávacie a vzletové dráhy rýchlym odstránením krajníc a nadchodov.8095983927_d680fca1ff_c_o

4. Piloti švajčiarskej armády počas tréningu nikdy nelietajú nadzvukovou rýchlosťou. Kvôli tomu, že je Švajčiarsko príliš malé, je tam vysoká pravdepodobnosť narušenia vzdušného priestoru inej krajiny. Podľa môjho švajčiarskeho priateľa: „Čo sa týka nadzvukových letov, bola uzavrená dohoda s Francúzskom, ktorá im dovoľuje letieť do Francúzska a naspäť, aby mohli piloti trénovať aj s prekročením nadzvukovej rýchlosti.“
SWITZERLAND-MILITARY-AVIATION

5. V Lausanne k optimalizácii zdanenia zo zberu odpadu štandardizovali vrecia na odpadky a zarátali daň do ich ceny. Ak vyhodíte viac vecí, zaplatíte viac. A podľa všetkého, ak nepoužívate vrecia na denné vyhadzovanie odpadu, môžete sa dostať do problémov.

6. Švajčiarsko má štyri oficiálne jazyky: nemčina, francúzština, taliančina a rétorománčina. Ich nemčina sa odlišuje od klasického nemeckého jazyka. Je nazvaná „švajčiarska nemčina“. Aj keď veľkosť krajiny je relatívne malá, ironické je, že veľa Švajčiari majú problém zaspievať národnú hymnu.

7. Švajčiarski čokolatiéri vyvinuli metódy na výrobu čokolády so zlatom. Jedlým zlatom!IMG_8876

8. Ak by Švajčiarsko chcelo zablokovať krajinu, môže to urobiť s veľmi malým počtom vojakov, pretože tunely a diaľnice majú oceľové rúry, ktoré môžu byť zdvihnuté jedným stlačením gombíka. Taktiež vysadili stromy, ktoré by mohli byť v prípade invázie zrúbané a uložené naprieč cesty. Cesta by sa tým stala nepriechodnou.

Tak isto, v prípade vojny sa krajina môže stať nepriechodnou obrnenými vozidlami za menej ako jednu hodinu. Všetky mosty majú bombové skrinky a všetky tabule ukazujúce smer a vzdialenosť môžu byť zhodené zo značiek hlavným spínačom. V niektorých horách sa nachádzajú mohutné vojenské základne a podhoria sú vyhĺbené kvôli hangárom a bunkrom s nádržami.

Marshall Eubanks hovorí, že pred mnohými rokmi potulkami Švajčiarskom videl stíhačku ako vyšla z úpätia hory a vzlietla. Chápe to tak, že tieto podzemné základne vojenského letectva sú teraz používané na skladovanie záznamov a iných cenností.

9. Ich autá vlastne vyzerajú ako nové. Pokutu môžte dostať aj za to, že máte na aute preliačinu alebo škrabanec.

10. Veľa spoločností zamestnáva ľudí, aby robili veci ako napr. vedenie účtovníctva, ktoré by mohli byť ľahko zautomatizované. Krajina sa tak rozhodla kvôli tomu, že nízka nezamestnanosť prináša všetkým dostatočný úžitok na to, aby sa oplatilo zamestnávať takých ľudí.

11. Veľa ľudí hovorí nadšene aj o švajčiarskej verejnej doprave. Jediný lístok vás môže dostať cez celú krajinu využívajúc všetky druhy dopravných prostriedkov – autobus, vlak, loď, lanovka, a tak ďalej. Majú takisto systém pomocou ktorého vlaky prichádzajú tesne pred celou hodinou alebo polhodinou a odchádzajú krátko na to, takže prestup vám zvyčajne zaberie do dvadsať minút. Rýchlosti vlakov sú maximalizované a optimalizované pre vymeniteľnosť a rýchlosť na trati.

FV_Dosto_mit_Hintergrund_links.jpg

12. Keď vás vyhodia z práce „švajčiari“ vám zaplatia približne dva roky, čo samo o sebe nie je unikátne, ale zahŕňa to aj platenú dovolenku.

SRC: Quora.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť