Nezaradené

Náš Mesiac je starší, než sme si mysleli: dokazujú to kamene zozbierané pri misií Apollo 14

Vďaka kameňom z misie Apollo 14 mohli výskumníci určiť vek našej prirodzenej družice presnejšie ako kedykoľvek predtým. Ukázalo sa, že Mesiac je starý 4,51 miliardy rokov. To znamená, že oproti predošlým odhadom je starší o 140 miliónov rokov. Tieto zistenia poukazujú na to, že Mesiac sa musel sformovať 60 miliónov rokov po vzniku nášho solárneho systému.

Prečo je pre niekoho ale dôležitý vek Mesiaca? Predsa len, sú to obrovské čísla a „140 miliónov rokov hore-dole,“ nie?

Presné stanovenie veku Mesiaca hrá veľkú rolu v pochopení evolúcie Slnečnej sústavy, a vzniku kamenných planét, medzi ktoré patrí aj Zem. Avšak aj napriek svojej dôležitosti, vek Mesiaca nebol nikdy presnejšie určený,“

vyjadril sa tím výskumníkov z University of California v Los Angels, vedený Melaniou Barboni.

Uznávaná teória hovorí, že Mesiac vznikol zo zbytkového materiálu po zrážke Zeme s Theiou. Theia je pomenovanie objektu (alebo skupiny menších objektov), ktorý(é) mal(i) veľkosť planéty, a sformoval(i) sa na obežnej dráhe našej Zeme.

Foto:scitechdaily.com

Kolízia, ktorá môže za vznik Mesiaca, by dokázala vyhladiť akýkoľvek život na Zemi. Preto je dôležité vedieť, kedy sa sformoval Mesiac, je to ďalší krok na ceste k určeniu času, v ktorom sa na Zemi zakorenil život. Podľa novej štúdie sa tak mohlo stať o 140 miliónov rokov skôr – všetko vieme vďaka kameňom z misie Apollo 14. Dôvodom, prečo sa doteraz vek nedarilo určiť presnejšie je to, že na povrchu Mesiaca je veľmi málo hornín dobre zachovaných k podobnému výskumu.

Väčšina skál na povrchu sú mixy rôznych hornín zbitých dokopy meteoritmi. Tie na Mesiac dopadajú často, ako častice rôznej veľkosti. Mesiac nemá atmosféru v ktorej by zhoreli čo i len najmenšie kúsky hmoty. Vedci sa preto zamerali na zirkón. Je to minerál, ktorý vzniká pri ochladzovaní roztavenej žeravej hmoty.

Foto:commons.wikimedia.org

Kryštály zirkónu si perfektne zachovávajú nedotknutý stav, a ostávajú ako malé podpisy po každej veľkej geologickej udalosti.

Tento minerál je absolútny víťaz keď chcete študovať nejakú geologickú udalosť. Je neskutočne pevný a odolný,“

povedala Barboni v rozhovore.

Podľa jej slov, najdôležitejší na určení veku Mesiaca je fakt, že evolúcia na Zemi mohla začať až po vesmírnej zrážke, vďaka ktorej sa Mesiac sformoval. Ak vás článok zaujal, celú štúdiu môžete nájsť tu.

zdroj: sciencealert.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť