modre oci
fastcoexist.com
Nezaradené

Švédsko zaviedlo 6-hodinovú pracovnú dobu, zamestnanci sú šťastnejší a produktívnejší

Švédsko oficiálne zaviedlo 6-hodinovú pracovnú dobu, ktorá prináša samé pozitíva. 

Skrátenie pracovnej doby prináša nielen spokojnosť zamestnancov, ale aj ich vyššiu produktivitu. Navyše zamestnanci nie sú takmer vôbec chorí. Ich platy však zostávajú naďalej rovnaké.

Cieľom je dosiahnuť stav, že ľudia dokážu spraviť viac roboty za menej času. Vedenie automobilky Toyota so sídlom v meste Göteborg k takémuto opatreniu pristúpila už pred 13 rokmi a dnes tvrdia, že ich zamestnanci sú oveľa šťastnejší, dokonca sa zvýšil aj obrat  spoločnosti.

„Bývala som celý čas vyčerpaná, a keď som prišla domov z práce, zaspala som na gauči. Teraz nie. Som oveľa vnímavejšia, mám viac energie na prácu aj na rodinu,“ povedal pre denník opatrovateľka Lise-Lotte Pettersson.

Foto: cbc.ca

Spoločnosť Filimundus, ktorá sa venuje vývoju mobilných aplikácií, zaviedla 6-hodinovú pracovnú dobu ešte minulý rok. Manažéri spoločnosti zistili, že 8-hodinová pracovná doba je neefektívna, pretože väčšina zamestnancov sa nedokáže po celú dobu sústrediť a pracovať efektívne. Ich zamestnanci si zvykli robiť dlhšie a častejšie prestávky, čo v konečnom dôsledku predstavuje rovnaký pracovný čas ako dnes. Navyše tak majú viac času na svoje záujmy a súkromný život.

„Cieľom je mať zdravší a šťastnejší personál,“ povedal pre Washington Post zástupca starostu mesta Göteborg.

Ako sa uvádza v denníku Independent, k rovnakému rozhodnutiu by postupne mali pristúpiť všetky spoločnosti v krajine. Čo by ste na takúto zmenu povedali vy?


Foto: theguardian.com

  zdroj: independent.co.uk
zdroj: theguardian.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť