modre oci
en.mogaznews.com
Nezaradené

15 ročný tínedžer vyhral vďaka eseji výlet do OSN. Jeho cenu odvolali len preto, že je autista

Tolerancia vo svete skutočne chýba. Dôkazom je aj tento prípad, ktorý značne odsudzuje autizmus.

Niko Boskovic má v súčasnosti 15 rokov. Už vo veku 3 rokov mu diagnostikovali autizmus. Okrem toho nedokáže rozprávať a dorozumieva sa len prostredníctvom tabuľky s písmenami. Nejde však o celkom obyčajného tínedžera. Komunita v rodnom meste Portland ho naplno prijala medzi seba a aj v škole dosahuje výborné výsledky. Možno aj to ho motivovalo zapojiť sa so svojou esejou do súťaže organizácie Odd Fellows. Hlavnou cenou pre 300 výhercov bola návšteva Organizácie spojených národov v rámci vzdelávania mládeže.

Foto: nikobskovic.wordpress.com

Mladému chlapcovi sa s esejou o histórii Ukrajiny podarilo dostať medzi 300 najlepších, prekvapenie však prišlo o čosi neskôr. Keďže Niko má problém s komunikácou, jeho matka Loreta sa skontaktovala s organizáciou, aby ich s touto situáciou oboznámila. Požiadala o to, či môže syna sprevádzať a pomáhať mu. Odpoveď, ktorú dostala zrejme nikto nečakal. Nikovo ocenenie totiž stiahli a jediným vysvetlením bolo, že na tieto prípady nie sú dostatočne pripravení.

Foto: dailymail.co.uk

Nika vlastná komunita a mesto podporuje, niekoľkokrát apelovali na samotnú organizáciu, no bezvýsledne. Tínedžer sa tak aj napriek tomu, že so svojou esejou vyhral, do OSN nedostane, a to len z toho dôvodu, že je autista.

Vo svojom okolí je veľmi aktívny a vedie dokonca aj webstránku, ktorá je zameraná na prijatie ľudí s postihnutím v rámci spoločnosti. Podľa neho to, že nedokáže rozprávať neznamená, že naozaj nemá čo povedať. Napriek negatívnej skúsenosti sa nevzdáva a do súťaže sa chce zapojiť aj budúci rok.

zdroj: dailymail.co.uk

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť