today.com
Nezaradené

Jej manžel umieral, lekári však zistili, že práve ona je vhodným darcom orgánu pre transplantáciu

Manželia Jen a Matt Ragaini oslavujú nielen výročie svadby v septembri, ale pre nich omnoho významnejšie výročie – tzv. „Liverversary“ – vo februári. Sú tomu už 2 roky, kedy Jen zachránila život svojho manžela darovaním časti svojej pečene, keď jeho začala zlyhávať. Matt bol spočiatku rázne proti, dnes je však v dobrej kondícii a nekonečne vďačný svojej manželke.

„Mám pocit, že nás Boh dal dokopy práve z tohto dôvodu,“  vyhlásila 40-ročná Jen Ragaini.

Manželský pár pred operáciami vo februári 2015

Foto: today.com

Náročná cesta tohto páru sa začala pred dvanástimi rokmi, kedy sa začal Matt cítiť slabý. Lekári mu vtedy diagnostikovali sklerotizujúcu cholangitídu – chronické ochorenie pečene a žlčových ciest. Následkom ochorenia začala jeho pečeň zlyhávať a doktori boli toho názoru, že v priebehu nasledujúceho desaťročia bude potrebná transplantácia. Farba jeho kože dosiahla žlto-sivý odtieň. Bol stále viac unavený a trpel nechutenstvom. Pri jeho výške 172 cm vážil iba 45 kg. Do zoznamu čakateľov na transplantáciu sa Matt dostal v roku 2010. Jeho manželka Jen hľadala darcov prostredníctvom facebookovej stránky.

Matt Ragaini so svojou dcérou Angelou

Foto: today.com

Mattov stav sa vážne zhoršil v roku 2014, lekár vtedy navrhol otestovať manželku, či by mohla byť vhodným darcom. Zhoda sa chvalabohu pre oboch potvrdila. Ale darcovstvo orgánov v rodine môže byť oveľa zložitejšie, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Všetko treba premyslene zvážiť. Ide o značne emocionálne vypätú situáciu, keď sa jeden z manželov rozhoduje zachrániť toho druhého. Treba si uvedomiť všetky riziká s tým spojené. Matt bol spočiatku proti darcovstvu, keďže spolu mali 8-ročnú dcérku, nechcel, aby sa z nej stala sirota. No Jen neváhala ani nachvíľu. Sľúbila svojej dcére, že otecka zachráni.

Obe operácie sa uskutočnili 10. februára 2015 v nemocnici Yale New Haven, Connecticute. Matt dostal dve tretiny manželkinej pečene. Pomaly sa zotavoval a získaval sily. Jen sa vrátila do práce až po 7 týždňoch, pečeň sa jej opätovne zregenerovala. Matt sa dnes cíti vynikajúco. Manželská dvojica stále spracúva to, čím si prešli. „Urobila pre mňa tak veľa,“ priznáva sa Matt.

Jen a Matt Ragaini dnes. Dva roky po operácii sa obaja cítia výborne

zdroj: msn.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť