Nezaradené

15 úžasných faktov o ostrovoch

Ostrov. Kus pevniny zabudnutý v mori a obklopený len hektolitrami vody. Sú to vychytené turistické destinácie, ale aj miesta bez náznaku civilizácie. Sú to obrovské a malebné a malebné ostrovy, ale aj neveľké ostrovčeky. Význam tohto slova si vyložte ako chcete. My vám ponúkame 15 zaujímavostí o týchto morských sirotách.

1. Tento rok Google® poslal jediného zamestnanca pre potreby StreetView™ opustený ostrov Hashima. Tento ostrov sa nachádza v Japonsku a v minulosti bol najmä kvôli ťažbe uhlia veľmi husto obývaný.

2. Kolumbijský díler drog, Carlos Lehdera, si v roku 1970 kúpil jeden z ostrovov v Bahamskom súostroví. Tento ostrov sa vďaka nemu stal hlavnou a najväčšou prechodnou zastávkou drog, na ceste z Južnej Ameriky do USA. Vďaka tejto činnosti sa Lehdera stal veľmi skoro stal tak bohatým, že ponúkol štátu Kolumbia vyplatiť zahraničný dlh výmenou za absolútnu amnestiu a politický azyl.

narcotakedownstatenisland

3. Pig Beach je jeden z ostrovov Bahamského súostrovia, ktorý je neobývaný. Jeho hlavnými obyvateľmi sú divoké ošípané, ktorých druh  miluje plávanie.swimming-pigs-bahamas-pig-beach-08.jpg.0x545_q100_crop-scale

 

4. Hart Island je malý ostrov blízko New Yorku. Čím je zaujímavý? Pokiaľ umriete v New Yorku ako bezdomovec, či nemáte vôbec žiadnu preukázateľnú hotovosť, budete bez milosti pochovaní v masovom hrobe na tomto ostrove.120311042939-hart-baby-trench-story-top

5. Ostrov Sokotra (Pod správou štátu Jemen) je popisovaný ako najpodivnejšie miesto na planéte. Rastú tu totiž druhy rastlín, o ktorých sa vám ani nesnívalo. Pozrite sa vo foto-galérii na niekoľko z jeho obyvateľov:

6. Pokiaľ umrie dieťa na indonézskom ostrove Tana Toraja skôr než mu začnú rásť zuby, vyreže rodina do stromu dieru a pochová dieťa do stromu. Strom sa postupne zregeneruje a mŕtvolu dieťaťa úplne absorbuje.

7400896722_ec02fe7d42_z

7. Počas nacistickej okupácie Grécka, dostal starosta ostrova Zakynthos úlohu od nacistov. Mal vytvoriť menný zoznam všetkých židov na ostrove. Zoznam odovzdaný nacistom však obsahoval len dve mená: meno starostu a meno miestneho biskupa. Vďaka starostovi tak všetkých 275 židov ostrova prežilo Holokaust.

8. Benátsky ostrov bol postavený na základoch, vytvorených z kmeňov stromov. O 1200 rokov neskôr rovnaké stromy podopierajú tento ostrov.

venice_2304966b

9. Ilha da Queimada Grande je ostrov, ktorý je tak husto obývaný jedovatými hadmi, že brazílske námorníctvo ho drží v karanténe. Keď ho raz istý biológ navštívil povedal: „Nikdy som na tom ostrove nebol od smrti ďalej, než tri metre.”

IMG_6459.CR2

10. Briti v roku 1968 vykázali celú populáciu ostrova Diego Garcia (7°26′ J.G.Š. – 72°23′ V.G.D.). Celú populáciu vyhnali z ich príbytkov a nechali ich žiť v úbohých slamoch na ostrove Maurícius. Jediný dôvod pre toto masívne premiestnenie bol taký, že USA potrebovali na tomto ostrove vystavať vojenskú základňu.

011007-f-6833l-047

11. Na ostrove Grand Cayman (Jeden z ostrovov súostrovia Kajmanské ostrovy) vypustia vedci ročne milióny geneticky modifikovaných komárov. Ich cieľom je zamedzenie šíreniu horúčky Dengue tým, že geneticky modifikované jedince zabijú komáre, ktoré chorobu prenášajú. a na tomto ostrove, kde výskum prebieha v skúšobnej fáze, sa zatiaľ skutočne populácia prenášajúcich komárov znížila až o 80%.

Snímka

12. Ostrov Okinawa v Japonsku obýva viac než 450 ľudí, ktorí majú cez 100 rokov.

tumblr_l4dsumHpyB1qc2osmo1_500

13. Ostrov Tangier sa nachádza v malej lagúne v americkom štáte Virginia. Je to štát, v ktorom obyvatelia hovoria rovnakou angličtinou, akou tu hovorili osadníci v roku 1686.

14. V roku 1933 deportovali rusi na ostrov Nazino (izolovaný ostrov v oblasti Západnej Sibíri, ktorý sa nachádza asi 800 km od mesta Tomsk) deportovali v rámci ich výskumu 6 200 ľudí. Nechali im len múku na jedenie a niekoľko jednoduchých nástrojov, aby vedeli ako dlho prežijú. Keď sa po mesiaci vrátili, bolo mŕtvych už 4 000 ľudí.

Egyptian

15. Každý hrací kameň na Curling určený na Olympiádu je vyrobený zo špeciálneho typu žuly. Tento sa vyskytuje len na malom ostrove Craggy v Škótsku.

Curling_stones_on_rink_with_visible_pebble

Na slovenskom znení spolupracovali:

Text: Jozef Kotrý

Preklad: Tomáš Záhradskovský

Zdroj: KickassFacts.com

Zdroj multimediálnych súborov: Shutterstock.com

© Vyrobilo Vedeli ste, že v roku 2014.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť