Nezaradené

25 najvražednejších zvierat

Ak sa na ulici niekoho spýtate, kto je na vrchole potravinového reťazca určite vám odpovie, že človek. Ale je to skutočne tak? V nasledujúcom článku sa na to pozrieme.

 

25. Vlk

grey-wolf_565_600x450

Vlčia strava nepozostáva prirodzene z ľudí. V minulom roku však bolo vlkom prirátaných až niekoľko stoviek úmrtí. Dokázané sú však len 3 úmrtia. Vlky sú totiž čím ďalej, tým vzácnejšie a človek rád naruší ich územie, aby sa dostal napríklad k vzácnej kožušine tohto zvieraťa.

24. Dingo

dingo-research

Toto zviera sa vyskytuje hlavne v Austrálii. V jeho prirodzenom prostredí však býva napádaný turistami. Aj preto sa nachádza v tomto rebríčku. V prípade hladu napáda aj austrálskych domorodých obyvateľov. Psovi Dingo je prisudzovaných v priemere 6 úmrtí ročne.

23. Býky

b1

Vďaka novodobým zábavným činnostiam môžu byť býky bez problémov zaradené na tento zoznam. Medzi takéto činnosti patrí hlavne ródeo a španielska Corrida. Len v USA umrú každoročne minimálne traja ľudia následkom týchto činností. Do tejto štatistiky však nie sú zarátané „prirodzené” zabitia býkom, a teda napríklad, keď býk napadne svojho chovateľa.

22. Čierna vdova

black-widow-spider_469_600x450

Hoci sú pavúky malé, majú schopnosť spôsobiť veľkú bolesť či dokonca smrť. V USA spôsobí pavúk s názvom čierna vdova (Latrodectus mactans) ročne v priemere 3 úmrtia. V priemere 150 úmrtí spôsobí potom v Južnej Amerike.

21. Medveď

The Black Bear of Lake Louise

Medvede sa ľuďom zvyčajne chcú vyhnúť. Pokiaľ sa však nejaký človek priblíži k samici s mláďaťom, samica ihneď zaútočí. V priemere medvede v USA zabijú 10 ľudí ročne. V Európe zabijú asi 15 ľudí ročne.

20. Žralok

shark_1430236c

Každý rok žraloky zaútočia asi na 75 ľudí. Z tohto počtu asi 10 útokov končí smrťou. Ľudí si so svojou korisťou najčastejšie spletie žralok biely.

19. Leopard

Namibie_Etosha_Leopard_01edit

Podľa oficiálnych záznamov zabije leopard ročne najviac ľudí v Indii. Minulý rok zabil tento druh mačkovitej šelmy len v tejto krajine až 15 ľudí.

18. Kôň

fun-facts-about-horses-other-equines-51ab20dfeb14e

Kone sú považované za pokojné zvieratá. Čo však na tom je pravdy? Nehody sú často spájané s nebezpečnou jazdou či s rodeom. V USA kone spôsobia priemerne 20 úmrtí ročne.

17. Kravy

Slide2225

Máte radi mlieko? Tak to vás táto časť článku poteší. Kravy totiž len v USA ročne zabijú asi 22 ľudí.

16. Mravce

Antz

Možno nám to nebudete veriť, ale mravce sú zodpovedné asi za 30 úmrtí ročne.

15. Včely

Honeybee_landing_on_milkthistle02

Táto časť článku nie je asi nijak prekvapujúca. Ľudia totiž často trpia alergiou práve na bodnutie týchto výrobcov medu. Každý rok asi 53 ľudí ročne umiera po anafylaxii spôsobenej bodnutím včely. Podľa biológov toto číslo v nasledujúcich rokoch bude len stúpať. Po celom svete sa totiž šíria agresívne africké včely.

Snímka

14. Lev Africký

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Levy aktívne lovia hlavne zvieratá. Vďaka pomerne rozšírenému pytliactvu v Afrike, sa však často na ich jedálny lístok pridá aj nejaký ten človek. Odhady hovoria asi o 70 úmrtiach spojených s týmto zvieraťom ročne. Pokiaľ sa však do tejto štatistiky zarátajú aj africký domorodý obyvatelia, môže ísť až o 180 úmrtí ročne.

13. Medúzy

p1090823

Medúzy sa delia na dva druhy, a to nesmrtiace a jedovaté. Po popŕhlení nesmrtiacim druhom vás bude akurát svrbieť koža. Popŕhlenie jedovatým druhom už je ale iná liga. Podľa štúdií je medúza zodpovedná až za dvadsaťkrát viac útokov ako žraloky (1500 útokov). Z tohto počtu býva až 20 % smrteľných. Medúzy majú teda na svedomí až 300 úmrtí ročne.

12. Tigre

Tiger_in_Ranthambhore

Tigre zabijú viac ľudí než akákoľvek iná mačkovitá šelma. Počty zabitých po útoku tigra nie sú presné, no odhadované čísla uvádzajú 200 úmrtí ročne. Do tohto odhadu však nie sú zarátané úmrtia po útoku tigrom v zajatí.

11. Jelene

Slide2127

Jelene majú parohy, ktoré môžu človeku spôsobiť fatálne zranenia. Väčšina úmrtí je však spojená hlavne s pobiehaním týchto zvierat po diaľniciach. Vďaka nehodám na cestách spôsobených týmto zvieraťom umrelo minulý rok len v USA až 120 ľudí.

10. Domáce psy

Slide1826

Psy sú každý mesiac a po celom svete zodpovedné za viac ako 100 incidentov mesačne. V USA umrie každý rok až 30 osôb po incidente so psom. Podobne sú na tom aj štatistiky z Francúzska, Austrálie či Kanady. Potrebné je však podotknúť, že väčšina útokov psa je spôsobená ľudským faktorom!Snímka

9. Byvol Africký

Slide2026

Tieto zvieratá často vážia až 1,5 tony. Sú vysoké asi 1,7 metra a dlhé 2,8 metra. Pokiaľ sa cítia ohrozené, bez väčších problémov vďaka ich ostrým rohom zabijú človeka. Podľa štatistík sú zodpovedné až za 200 úmrtí ročne.

8. Slony

elephant

Najväčšie zviera na svete je zodpovedné až za 500 úmrtí ročne. Väčšina úmrtí je však spôsobená náhodným udupaním.

7. Krokodíly

Slide925

Sú obrovské, v ústach majú zuby ostré ako nože a dokážu sa výborne maskovať. Reč je o krokodíloch. Vďaka nim umieraj ročne až 1 500 – 2 000 ľudí.

6. Hrochy

Slide1025

Hroch je jeden z najväčších a vďaka tomu aj najnebezpečnejších tvorov Afriky. Napriek tomu, že strach je potrebné mať práve z jeho veľkosti, mali by ste ho mať aj z jeho zubov. Až 2 900 ľudí umiera vďaka hrochom.

5. Škorpióny

Slide825

Ide o jedného z najstarších tvorov na planéte. Škorpión sa vyvinul už asi pred 340 000 000 rokov. Na svete existuje asi 2000 druhov škorpiónov, no len asi 25 z nich je jedovatých. Práve vďaka nim je však ročne zabitých až 3000 ľudí.

4. Hady

Slide728

Ak máte z hadov strach, máte ho oprávnene. Hady totiž ročne zabijú až 50 000 ľudí!

3. Mucha Tse-Tse

tsetse-flies

Mucha tse-tse je každý rok zodpovedná za nakazenie africkou spavou chorobou až u 500 000 ľudí. Z tohto čísla až 80 % (400 000) ľudí umiera.

Snímka

2. Komáre

Slide626

Vďaka muche tse-tse a komárom máme jasný dôkaz, že aj najmenšie druhy môžu byť najvražednejšie. Komáre taktiež prenášajú smrtiace choroby, ako napríklad maláriu. Vďaka tomu zabijú 660 000 – 1 000 000 ľudí každý rok.

1. Človek

1103-610x360

Napriek nášmu perexu ste mohli vedieť, že práve touto položkou bude tento článok zakončený. Na našej planéte skutočne nie je druh, ktorý by bol v zabíjaní lepší, než človek.

Text: Jozef Kotrý

Preklad: Tomáš Záhradskovský

Zdroj: List25.com

Zdroj multimediálnych súborov: Shutterstock.com and Pinterest.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť