modre oci
Nezaradené

15 zaujímavostí o nožoch

Nože sú jednou z najstarších zbraní na svete. Pre niekoho sú nebezpečné a pre niekoho zase krásne. Po prečítaní článku sa možno zhodneme na tom, že sú určite zaujímavé.

1. Istá žiačka tretieho ročníka ZŠ, bola na jeden rok vylúčená zo školy. Dôvodom bolo že jej babička, poslala do školy na jej narodeniny tortu spolu s nožom na jej krájanie. Triedny učiteľ dievča nahlásil za verejné ohrozenie. Ironické však je, že až po tom, jako ju spolu so žiakmi zjedol.

2. V USA je obľúbenou písacou potrebou tzv. Penknife. Ide o klasické gulôčkové pero, ktoré píše veľmi dobre. Samozrejme na tom nie je nič zvláštne. Problémom Penknife-u je však to, že po oddelení oboch jeho polovíc, získate asi 7 cm dlhý ostrý nôž.

peronoz

3. Ostrý nôž spôsobí menšie poškodenie bunkovej steny cibule, v ktorej sa nachádza pre oči dráždiaca látka. V praxi to znamená – čím ostrejší nôž, tým menej sĺz.

4. Zabitie nožom na najväčšiu diaľku v histórii sa uskutočnilo počas II. svetovej vojny. Vtedy bol vojak zabitý nožom hodeným z diaľky 27 metrov.

5. V roku 2000 vykonala žena v Mexiku cisársky rez, len za pomoci kuchynského noža, posilnená tromi pohárikmi Tequily a bez akejkoľvek odbornej pomoci. Jej manžel zatiaľ popíjal v krčme.

6. Mafiáni vo Francúzsku v minulom storočí nosievali zbraň znázornenú nižšie. Jej účinnosť spočíva v kombinácii revolveru, boxera a noža.

nozomutant7. Elitní chirurgovia nepoužívajú nože z ocele, ale z obsidiánu. Tento prvok je ostrejší než oceľ a používaný bol už v dobe kamennej.

8. V roku 1500 bol bojovník Galvarino z kmeňa Mapuche zajatý španielskymi vojakmi. Boli mu odrezané obe ruky. Po návrate domov však prišiel na dokonalý nápad. Na zvyšky svojích rúk si upevnil ostré a dlhé nože. Po návrate španielov bojoval s touto novou zbraňou statočne, no nakoniec bol zajatý a popravený.

9. Dýka kráľa Tutanchamóna bola vyrobená z meteorického železa.

Poučná poznámka: Meteorické železo je iné označenie pre horninu s názvom Siderit. Ide o horninu s vysokým obsahom železa nachádzanú v meteoritoch. Ide o pomerne vzácnu horninu, ktorá sa vyskytuje len asi v 18 percentách meteoritov. Zvyšok tvorí minerál s názvom Chondrit.

10. Dcéry Mikuláša II. z Ruska prežili prvú vlnu striel pri svojej poprave vďaka drahým kameňom všitým do odevu. Popravčia čata ich však zabila bajonetmi.

11. V stredoveku nosili rytieri špeciálnu dýku určenú k samovražde. V prípade, že by nedokázali ďalej bojovať pre svojho pána, páchali rytieri touto dýkou samovraždu.

12. Scéna z filmu Skyfall kde sa Daniel Craig oholí klasickou britvou, zvýšila predaj britiev až o 405 %.

13. V USA máte právo po amputácii končatiny nosiť pri sebe nôž. A to z dôvodu zníženej schopnosti sebaobrany.

14. Rozhodcovia pri športe sumo nosievajú pri sebe nôž, aby ukázali, že pri zlom výkone svojho povolania sú ochotný sa zabiť.

15. Najčastejšie využívanou zbraňou londýnskych gangov je nôž.

 

Text: Jozef Kotrý

Zdroj: KickassFacts.com | Zdroj multimediálnych súborov: Pinterest.com | Úvodná fotografia: Amazon.com

Preklad: Tomáš Záhradskovský

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť