pexels.com
Jednohubky, Nezaradené

Ľudia majú menej sexu než kedykoľvek v histórii, pravdepodobne kvôli času strávenému pred obrazovkami

Sex je skutočne priaznivá aktivita pre naše telo a myseľ, prečo však záujem o ňu klesá? Buď je to absenciou stabilného partnera, alebo preto, že trávime viac času pozeraním televízie či prezeraním noviniek na sociálnych sieťach.

Foto: pexels.com

V časopise Archives of Sexual Behavior bol publikovaný článok týkajúci sa novej štúdie. V roku 1990 Američania všeobecne mali pohlavný styk 60 až 65-krát ročne a v roku 2014 mal priemerný Američan sex asi 53-krát počas jedného roka. Zaujímavé však je, že ľudia nad 70 rokov mali viac sexu v roku 2014 ako v roku 1989. Čo sa týka ľudí z „generácie Z“, technicky najbystrejšej generácie všetkých čias, tí majú sex oveľa menej ako ktorákoľvek predchádzajúca generácia.

Malá štúdia zistila, že vďaka aktívnemu sexuálnemu životu sme všeobecne šťastnejší a viac angažovaní v práci. Čo je teda príčinou, že trávime menej času v spálni? Trávenie množstva času v práci a sledovanie pornografie výskumníci vylúčili, pretože boli spojené s aktívnejším sexuálnym životom. Pokles platí pre ľudí všetkých vekových kategórií, pohlavia, rasy, či miesta kde žijú. Najväčší pokles bol však zaznamenaný u manželských párov. Z roka 1989, kedy mali sex priemerne 67-krát nastal pokles rokom 2014 na 56-krát ročne. Slobodní ľudia vo veku okolo 20 rokov majú menej sexu, pretože nemajú stabilných partnerov. Počet Američanov vo veku 18 až 29 rokov, ktorí nežijú s partnerom sa zvýšil zo 48% v roku 2005 na 64% v roku 2014.

Foto: pexels.com

Špekuluje sa, že kultúrne zmeny, ktoré sa udiali v posledných dvadsiatich rokoch sú jednou z hlavných príčin poklesu sexuálnej aktivity. Nastal vzostup sociálnych médií, a ľudia preto radšej trávia noci sledovaním Netflixu či prezeraním noviniek na Facebooku. Všeobecný pokles šťastia u ľudí nad 30 rokov môže byť ďalším faktorom.

Štúdia má určité obmedzenia. Výskumníci analyzovali dáta z celoštátneho prieskumu dospelých Američanov, ktorá je národne reprezentatívna a vzťahuje sa predovšetkým k sexuálnemu životu heterosexuálnych ľudí. Ľudia tiež často definujú sex rôzne, niektorí respondenti mohli brať do úvahy aj masturbáciu a iní možno nie. V každom prípade, štúdia zistila, že priemerný človek má dnes menej sexu ako v neskorých 90.rokoch približne o 9-krát menej, čo nie je až tak zlé. Samozrejme, každý sa môže už aj dnes pričiniť k zlepšeniu štatistík budúcnosti. 🙂

zdroj: theverge.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť