Jednohubky

18 geniálnych trikov, ktoré vám pomôžu udržať ovocie a zeleninu čerstvé

Už ste sa niekedy pozreli do chladničky alebo na poličku a našli ste tam ovocie či zeleninu v nie príliš oku lahodiacom stave? Poprípade už úplne nevhodnú na konzumáciu? Takmer všetci robíme rovnaké chyby pri ich skladovaní a míňame tak zbytočne veľa peňazí za jedlo, ktoré aj tak nakoniec skončí v koši.

Avšak, existuje mnoho spôsobov ako sa tomuto vyhnúť. Redakcia Vedeli ste, že? pre vás zozbierala niektoré z najlepších, ktoré vám pomôžu udržať ovocie a zeleninu čerstvé po dlhšiu dobu.


1

Pred uskladnením nič neumývajte

Pre niektorých to môže znieť síce trochu zvláštne, ale v skutočnosti je lepšie ovocie a zeleninu pred uskladnením neumývať. Ak sú plody špinavé, stačí ich pretrieť suchou handričkou či utierkou. Umývaním vo vode im môžete odstrániť prirodzenú obranu proti plesniam a hnilobe.


2

Ovocie a zelenina preferujú suché prostredie

Vo vlhkosti môžu niektoré druhy ovocia a zeleniny splesnivieť. Dobrým trikom, ako sa tomuto vyvarovať, je umiestnenie papierovej utierky do nádoby s plodmi. Tá absorbuje prebytočnú vlhkosť a zabráni hnilobe.


3

Ako správne skladovať avokádo

Nezrelé avokádo by sa malo skladovať v hrubom papierovom vrecku alebo novinách a udržiavať pri izbovej teplote kým nedozrie. Následne by sa malo preložiť do plastového vrecku a vložiť do chladničky.


4

Niektoré druhy ovocia a zeleniny do chladničky nepatria

Paprika, uhorky a paradajky by mali byť skladované pri izbovej teplote. Papriky strácajú svoju pružnú konzistenciu ak sú uchovávané v chlade. Uhorky a paradajky sa zas môžu v chladničke stať slizkými.

Ovocie a zelenina by nemali byť uchovávané v chladničke pokiaľ nie sú zrelé. V opačnom prípade zhnijú skôr než dozrejú.


5

Zabaľte stopky od banánov

Ak banány skladujete v chladničke, rýchlo sčernejú a stratia chuť. Najlepšie je ich skladovať pri izbovej teplote, avšak so stopkou zabalenou v potravinovej fólii.


6

Skladujte ošúpanú a nakrájanú zeleninu vo vode

V skutočnosti si môžete na dlhšiu dobu uchovať aj ošúpanú a nakrájanú zeleninu, ako mrkva a zeler. Stačí ich vložiť do nádoby s vodou a vložiť do chladničky.


7

Ovocie a zeleninu skladujte v teplejšej časti chladničky

Čím nižšia teplota, tým náročnejšie si ovocie a zelenina udržujú arómu a čerstvosť. Ak chcete aby chutili dobre aj po dlhšom čase, skladujte ich na spodku chladničky v priehradke na zeleninu. Na tomto mieste je teplota mierne vyššia.


8

Niektoré druhy ovocia a zeleniny by nemali byť skladované spoločne

Niektoré druhy ovocia a zeleniny začnú uvoľňovať etylén, keď dozrejú. Sú to napríklad banány, marhule, melóny (nie červený), hrušky, slivky, mangá a paradajky.

Iné druhy ovocia a zeleniny sú na etylén citlivé. Sú to napríklad jablká, baklažán, červený melón, zemiaky, tekvica, mrkva a brokolica. Ak ich umiestnite spoločne s prvou kategóriou, začnú hniť rýchlim tempom. Čiže je najlepšie tieto dve skupiny skladovať oddelene.


9

Cibuľa a zemiaky by sa mali skladovať oddelene

Ak uložíte cibuľu a zemiaky na rovnaké miesto, začnú im klíčiť výhonky a stanú sa nepoužiteľnými. Skladujte ich preto na oddelených miestach.


10

Cesnak a cibuľa milujú tmavé miesta

Najlepší priateľ cesnaku a cibule je tma. Ak nemáte k dispozícii tmavý priestor, môžete ich skladovať v papierovom vrecku. Doň musíte vyrezať diery, ktorými bude prúdiť vzduch. Týmto spôsobom ich môžete skladovať takmer všade a stále splniť ich potrebu tmy.


11

Zemiaky sa na slnku pokazia

Nikdy by ste nemali zemiaky pri skladovaní vystavovať priamemu slnku. Nielenže začnú hniť, ale môžu sa stať aj nebezpečnými. Najlepšie je ich uložiť na suchom a tmavom mieste alebo v drevených/plastových boxoch alebo košoch.


12

K zemiakom pridajte pár jabĺk

Ak k zemiakom pridáte jedno či dve jablká, zemiaky vám zostanú dlhšie čerstvé.


13

Špargľa by mala byť skladovaná ako kytica kvetov

Špargľa by sa mala skladovať v pohári naplnenom vodou. Akoby ste aranžovali kyticu. Takto zostane čerstvá po dlhšiu dobu.


14

Brokolica a karfiol milujú vlhkosť

Brokolicu by ste mali skladovať v pohári s čerstvou vodou a následne ju zakryť vlhkým uterákom. Pravidelne by ste mali meniť vodu v pohári a vlhčiť uterák.

Karfiol by ste mali zabaliť do vlhkého uteráku alebo do potravinovej fólie s pár dierami pre vetranie.


15

Zelenina skladovaná pri izbovej teplote potrebuje prúdenie vzduchu

Zelenina by nemala byť zavretá v skrini. Pokazí sa rýchlejšie.

Namiesto toho, je lepšie ju uskladniť v drevených alebo plastových boxoch s dobrou ventiláciou. Alebo v podstate kdekoľvek, kde budú vystavené miernemu prúdeniu vzduchu.


16

Zeler zabaľte do tenkého alobalu

Ak zabalíte zeler do alobalu a vložíte ho do chladničky, vydrží vám dlhšie. Pokiaľ ho uskladníte v plaste, stratí svoju chuť a konzistenciu.


17

Paradajky by mali byť skladované stonkou smerujúcou nahor

Oblasť okolo stopky je pre paradajky najchúlostivejšia. Je to miest, kde začnú plesnivieť. Takže pokiaľ uložíte paradajky stopkami nahor, vydržia vám dlhšie.


18

Hrozno zostane čerstvé ak ho skladujete v polyetylénovom vrecku

Hrozno sa neskazí tak rýchlo a tiež zostane šťavnaté a čerstvé, pokiaľ ho vložíte do polyetylénového vrecka alebo potravinovej fólii a umiestnite ho do chladničky.

Taktiež by ste ich nemali skladovať v jednom obrovskom zväzku. Týmto spôsobom sa spodné bobule rozdrvia.

.src

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.