vytah
Jednohubky, Zaujímavosti

Prečo sú vo výťahoch zrkadlá? Mnohí si to neuvedomujú, ale ich význam je dôležitejší, než sa zdá

Pravdepodobne aj vy ste dnes alebo v uplynulých dňoch išli výťahom. Možno doma v bytovke, obchodnom centre, prípadne v práci. Je možné, že ste si to neuvedomili, ale jednu vec mali všetky tieto výťahy spoločnú, sú ňou zrkadlá. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo sú vo výťahu zrkadlá?

Kedy sa začali budovať prvé výťahy

Zrkadlá vo výťahu sú bežným prvkom, s ktorým sa môžeme stretnúť prakticky kdekoľvek. Prvé mrakodrapy sa začali stavať na konci 19. storočia. Za prvý moderný mrakodrap je považovaný Home Insurance Building v Chicagu, ktorý bol postavený v roku 1885. Spolu so stavbou výškových budov, sú spojené aj výťahy. Predsa len, „vyštverať“ sa na vyššie poschodie, nie je hračka. Zaujímavosťou ale je, že prvé výťahy, ktoré sa používali na prepravu nákladu, existovali už v staroveku. Avšak, moderné výťahy, ktoré sa používajú na prepravu osôb, sa začali vyvíjať v 19. storočí.

Prejdime ale k dôvodom, prečo sú vo výťahu zrkadlá

Samotné zrkadlo z podstaty veci vo výťahu nemá praktické využitie. Či by tam bolo alebo nie, tak by ste sa rovnako rýchlo dostali na poschodie, ktoré potrebujete. Vysvetlenie, prečo sú tam teda zrkadlá, musí byť niekde inde a veru aj je.

Úľava od klaustrofóbie

Máte aj vy strach z uzavretých priestorov? Mnoho ľudí trpí klaustrofóbiou. Pre tých, ktorí nevedia, tak klaustrofóbia je úzkostná porucha, ktorá sa vyznačuje intenzívnym strachom z malých alebo uzavretých priestorov. A výťah určite patrí medzi takéto priestory. Zrkadlá pomáhajú vytvárať ilúziu väčšieho priestoru, čím znižujú pocit stiesnenosti a pomáhajú pasažierom cítiť sa menej uväznení​, vysvetľuje web Psychology Today​.

Zvýšenie bezpečnosti

Určite poznáte ten pocit, keď kráčate po ulici a neustále sa obzeráte, či niekto cudzí nejde za vami. Takéto pocity môžeme mať ale aj v uzavretom priestore. Zaujímavosťou je, že toto správanie nám v minulosti pomáhalo prežiť. Ide totiž o inštinkt našich predkov, ktorí museli byť neustále v strehu pred predátormi. Už asi tušíte, kam smerujeme. Zrkadlá umožňujú pasažierom vidieť, čo robia ostatní ľudia v kabíne, čo môže pomôcť predchádzať krádežiam alebo nevhodnému správaniu.

Zábava a rozptýlenie

Robíte to určite aj vy. Keď nastúpite do výťahu, tak sa na seba pozeráte v zrkadle, niekedy si poviete, aký ste fešák, inokedy zas zistíte, že máte na tričku chlpy od psa či mačky a očistite sa. Následne, ak sa nestihnete upraviť, tak nadávate, že ako krátko ste išli výťahom. Inými slovami, zrkadlo slúži na rozptýlenie.

„Táto forma rozptýlenia pomáha pasažierom menej vnímať čas strávený vo výťahu a znižuje pocit, že cesta trvá príliš dlho.“

Prístupnosť pre hendikepovaných

Zrkadlá sú tiež veľmi užitočné pre osoby s telesným postihnutím. Umožňujú im vidieť za seba pri vstupe a výstupe z výťahu, čo je obzvlášť dôležité v malých výťahových kabínach, kde nie je dostatok miesta na otočenie sa, dopĺňa web Gartec Lifts.

Vedeli ste o týchto zaujímavostiach vyššie? Prípadne poznáte iné dôvody, prečo sú zrkadlá vo výťahu? Dajte nám ich vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť